Anakart Nedir, Anakart Hakkında Bilgiler

Anakart Nedir, Anakart Hakkında Bilgiler- Anakart, genel olarak Bilgisayar donanımlarını birbirlerine entegre etmek ve koordineli bir şekilde sağlıklı olarak çalışmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir donanımdır. Bilgisayarın temel donanımı olan Anakart hakkında detaylı bilgi aşağıdadır.

Anakart Nedir, Anakart Hakkında Bilgiler

Anakart Nedir, Anakart Hakkında Bilgiler

Anakart Nedir, Anakart Hakkında Bilgiler

Anakart Nedir?

Anakart, bilgisayar parçacıkları arasında verimli olarak bilgi alışverişi sağlaması için koordine işlemini yürüten temel donanım birimidir. Gerekli işlemlerin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi için Anakart üzerinde harici işlemci, yanında kart işlemcileri de bulunmak zorundadır. Chipset olarak da adlandırılmış olan bu işlemciler bilgisayarlar üzerinde aktif ve yüksek olarak performans kabiliyeti mevcuttur. Dahili aygıtların bağlantısı için üzerinde aygıta uygun olarak gerekli portlar mevcuttur. Ayrıca dış çevre ile iletişim kurulmasını sağlamak için de üzerinde Veri portu, Ses Portu, Görüntü Portu bulunmaktadır. Bilgilerden derleme yapar isek Bilgisayarınızın Anakart olmadan çalışmayacağı aklınıza yazılmalıdır. Anakart bilgisayarınızın en temel donanım birimlerinden birisi olduğunu unutmayın.

Anakart Hakkında Temel Bilgiler

Anakart lar her ne kadar bilgisayarlara ait özel bir parça olarak bilinse de aslında Anakart kullanımı televizyondan bilgisayara kadar elektronik aletlerde bulunmaktadır. Anakart birimi bilgisayarınız açıldığında BIOS Sistemini barındırmaktadır. Diğer iç donanım birimleri de üzerine takılarak gerekli veri alışverişini sağlamaktadır.

Piyasa da birçok markanın aktif olarak satışa sunduğu Anakart modelleri bulunmaktadır. Piyasada ki değişik türde Anakartlar değişik modeller de ürünleri desteklemektedir. Her Anakart farklı model de iç ve dış donanım birimlerini desteklemektedir.

Anakart Nasıl Çalışır?

Alakartların temel görevleri, üzerinde entegre edilmiş veya haricen takılmış birimlerin arasında veri alışverişini sağlamaktır. Bir nevi tüm donanım birimlerinin bir arada ve uyumlu bir şekil de çalışmasını sağlamakta olan hat vazifesi görmektedir. Anakart üzerinde bulunan Yonga Seti sayesinde sistemin organize ve uyumlu bir şekil de çalışmasını sağlamaktadır. BUS Adına hâkim olan iletken hatlara veya doğrusal olarak yonga setine entegrelidir.

Mevcut yonga setlerine veri aktarımı sağlanır iken, veri üzerinde herhangi bir düzenleme işlemi yapılacaksa veya bir sıra şeklinde alınacak ise Ara yüz kontrol birimleri aktif olmaktadır. Anakartlar üzerinde bulunan İki Temel Yonga Seti farklı birimlerin düzenli bir şekil de çalışmasını kontrol etmektedir. Ayrıca Anakartlar en temel görevi, Güç Kaynağından Gelen Gerilimi Sisteme Dağıtma İşlemini Organize Etmektedir. Anakartlar üzerindeki tüm birimlerin Chipset adı verilen entegre edilmiş devrelere bağlı olduğu gözlenmektedir. Anakartlar, sisteminizin organize olarak çalışmasını sağlayan S/F/S/O devreleri tarafından farklı frekans üretilerek gerekli birimlerine giriş olarak verilmektedir. Bu bileşen de saat üretici chip olarak bilinmektedir. Chip, belli bir saat hızında verimli olarak çalışmasını organize eden önemli bir bileşendir. Senkronizasyon işleminden, hafıza chiplerinden vesaire uygun sıra ile işlemciye sorunsuz olarak ulaştırılmasını sağlamaktadır. Yeni nesil işlemci olan LGA 2011 soketi bulunan anakartlarda Ram yuvalarının ana işlemci bile bağlantısı sağlanarak Kuzey Köprüsü yonga seti denetiminden çıkarılmaktadır. Böylece RAM ve CPU arasında bulunan iletişim hızı arttırılmıştır.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın