Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Eski dizüstü bilgisayarınızı uzun zamandır kullanıyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsa, aşırı biçimde ısınıyorsa veya değişen alışkanlıklarınızı karşılamıyorsa, o zaman yeni bir model arama zamanı gelmiştir. Elbette buna ek olarak satın alacağınız laptop ilk modeliniz olabilir. Bu kılavuzda, sizin için doğru modeli bulmanıza yardımcı olacağız.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir bilgisayara veya dizüstü bilgisayara çok para harcamadan önce, ihtiyaçlarınızı anlamak önemlidir. Bu sayede ihtiyaçlarınıza en uygun modeli satın alabileceksiniz. Yeni bir bilgisayar için alışveriş yaparken aşağıdaki önerilerimizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Aşağıdaki soruları kendinize sorarak neye ihtiyacınız olduğunu kolayca belirleyebilirsiniz.

1- RAM

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ram

Aynı anda birden fazla program açmak, grafik video düzenleme yapmak, video izlemek veya oyun oynamak istiyorsanız, satın aldığınız bilgisayarın veya dizüstünün yeterli bellek gücüne sahip oldup olmadığından yeterince emin olmanız gerekir. En azından genel olarak konuşursak, 8 GB RAM’e sahip bir model aramalısınız. Bu, en temel işlemleri gerçekleştirmek için size yeterli bellek sağlayacaktır.

Ancak bilgisayarınızı oyun oynama veya grafik işleme gibi daha karmaşık görevler için kullanmayı planlıyorsanız, en az 12 GB RAM’e sahip bir bilgisayar seçerek bu sayıyı olabildiğince artırmalısınız.

2- Depolama Alanı

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Depolama Alanı

Bulut depolamanın serbest bırakılması sayesinde, sabit sürücülerin boyutu artık eskisinden daha az önemli. Ancak, yerel olarak çok sayıda dosya depolamak istiyorsanız, satın aldığınız bilgisayarın tüm dosyaları tutacak kadar büyük bir sabit diske sahip olduğundan emin olun.

Orta fiyatlı bilgisayarların çoğu, genellikle sıradan insanlar için yeterli olan en az 250 GB depolama alanına sahiptir. Büyük dosyaları depolamak istiyorsanız, her zaman fazladan depolama alanı olan bir bilgisayar satın alabilirsiniz. Biraz daha fazla para için, terabayt veya daha fazla depolama alanı sağlayan bir bilgisayar bulabilirsiniz. Oyun bilgisayarları genellikle 1 TB depolama alanına sahiptir. Mümkünse, sabit sürücünün bir HDD değil, bir SSD olduğundan emin olun. SSD, HDD’den daha hızlıdır.

3- İşlemci Hızı

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemci Hızı

Çok fazla belleğiniz olsa bile, ihtiyaçlarınıza güç yetirebilecek sağlam bir işlemciniz yoksa, bilgisayarınız yine de yavaş çalışabilir. Bu, özellikle aynı anda birden fazla program çalıştırmayı planlıyorsanız veya çok fazla işlem gücü gerektiren programlar kullanıyorsanız geçerlidir. Mümkün olan en yüksek tohum sayısını seçin. Bu, aynı anda birden fazla programın kullanımını hızlandırabilir.

4- Ekran Kartı

Grafik kartı, bir bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biridir. Bir bilgisayar satın alırken, lütfen video kartınızın GB’yi ve markayı aştığından emin olun. Grafik kartları çok pahalıdır. Bu yüzden bir marka seçmenizi tavsiye ediyoruz. Nvidia, MSI, ASUS ve GIGABAYT lider markalardır. Oyun oynamak veya videoları düzenlemek istiyorsanız, en az 4 GB’lık bir ekran kartı seçmelisiniz.

5- Boyut ve Ağırlık

Masaüstü bilgisayar alırken asla düşünülmemesi gerekse de dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız kesinlikle düşünmelisiniz. Yalnızca dizüstü bilgisayarın gerçek boyutunu değil aynı zamanda ağırlığını da kontrol etmelisiniz. Dizüstü bilgisayarlarda ağırlık son derece önemlidir. Yakın gelecekte bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar almayı planlıyorsanız, tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayarlar çok pahalı olduğundan, ihtiyacınız olanı satın alabilmeniz için dikkatlice düşünmek önemlidir.

Laptop ve Notebook Farkı Nedir?

Laptop ve notebook modellerinin hepsi dizüstü bilgisayar kategorisinde sıralanmaktadır. Bir laptop ile notebook arasındaki en belirgin fark, boyuttur. Notebook modeller hem daha ince hem de daha küçük ekranlar bulunur. Bu özellik taşımayı kolaylaştırır. Laptop modelleri ise daha büyüktür ve masaüstü bilgisayarların küçültülmüş bir versiyonu olarak tasarlanmıştır. Artık yeni laptoplar da hafifleyerek taşınması kolay bir hale geliyor. Notebook modellerini genellikle öğrenciler ve küçük çaplı iş için kullanan kişiler tercih eder. Büyük işler ve kaliteli oyun performansı için en az orta düzey laptoplar tercih edilmelidir.

Performans Mı, Portatiflik Mi?

Bir bilgisayar seçerken, güç ve taşınabilirlik açısından tutarsızlıklar vardır. Bunun nedeni, güçlü ve hızlı, yüksek performanslı bilgisayarların bu bileşeni soğutmak amacıyla daha büyük bileşenlere ve daha büyük ısı alıcılarına ihtiyaç duymasıdır. Bu, bilgisayarı büyük ve ağır yapar.

Son yıllarda, dizüstü bilgisayarlar performansta büyük ilerleme kaydetti. Piyasada ilemci gücünü ve kompakt tasarımı birleştiren birçok bilgisayar modeli vardır. Bu nedenle, bu sorun, kullanıcıların bilgisayar seçimlerini daha az dikkate almasına neden olan bir faktör haline geldi. Bununla birlikte, oyunları veya yüksek performanslı tasarım programlarını sorunsuz çalıştıran bir bilgisayar istiyorsanız, satın alacağınız ürün muhtemel olarak ağır olacaktır.

Ekran boyutu, kullanıcıların genellikle bir bilgisayar seçerken dikkate aldıkları ilk faktördür. Piyasadaki dizüstü bilgisayarlar genellikle 11 ila 17 inç arasındadır. Bu nedenle, kullanıma göre taşınabilirlik ve performans standartları belirleyebilirsiniz. Sık sık bir bilgisayar taşıyorsanız, yüksek performanslı bir oyun bilgisayarı ideal seçiminiz olmayacaktır. Bu faktörlerin hepsini göz önüne alarak bir seçim yapmalısınız. Kimse kullanmayacağı gereksiz özellikler için fazladan para ödemek istemez

Performans ve Fiyat Değerlendirmesi

Dizüstü bilgisayar için en uygun format ve işlevleri seçtikten sonra geriye kalan tek şey markanın seçimi. Çoğu durumda, kullanıcılar marka parasını öder. Ancak işletim sistemi, RAM, CPU, grafik kartı ve diğer bileşenlerin markaları önemlidir. Elbette, dizüstü bilgisayar kasaları söz konusu olduğunda bazı büyük markalar fark yaratıyor. Ancak servis ağı iyi olan bir markayı seçmek çok önemli. Sonuç olarak, kullanımınıza dikkat etmeli ve doğru dizüstü bilgisayarı satın almalısınız. Bir bilgisayar seçmek çok fazla performans gerektirmiyorsa, yüksek performanslı bilgisayarlar için yüksek fiyatlar ödemek çok anlamsız olacaktır.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın