Bilgisayar Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Genel Temizliği Nasıl Yapılır? Bilgisayarlarınızın sürekli olarak kullanılması ya da oyun, uygulama, program indirilip yüklenmesi durumunda temizlik yapılması ihtiyacı doğabilir. Peki, bilgisayar genel temizliği nasıl yapılır?

Bilgisayar Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Genel Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlarımızın belirli süreler içerisinde sistem temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Sürekli olarak kullanılması, virüslü uygulamaların indirilmesi, oyunların yüklenmesi gibi birçok nedenden dolayı bilgisayarlarınız belirli bir süre sonra yavaşlayacak ve kullanılamaz duruma gelecektir. Bu durumun engellenmesi için belirli süreler içerisinde sistemde gereksiz olarak duran programların silinmesi ya da bilgisayarlarınızın durumuna göre gerekiyorsa format atılması gerekmektedir.

Bilgisayarda Bulunan Gereksiz Dosyaların Silinmesi

Bilgisayarın kullanımlarına bağlı olarak girilen internet sitelerinden ya da kullanılan oyun ya da uygulamalardan dolayı bilgisayar belleği dolabilir ve bu durum bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilecektir. Bu nedenle 1-2 haftada bir aşağıda bulunan adımları izlemeniz gerekmektedir:

Başlat> Çalıştır> temp yazıp gelen dosya içerisindeki dosyaları silmeniz gerekmektedir. Bu dosyalar bilgisayarınız için gerekli olmamakla birlikte yavaşlamasına neden olabilir.
Başlat> Çalıştır> %temp% yazıp yine gelen dosya içerisindeki dosyaları silmelisiniz.
Başlat> Çalıştır> prefetch yazıp bu dosya içinde bulunan dosyaları da silmeniz gerekiyor.

Program İle Temizlik Yapılması

İnternetten kolaylıkla bulabileceğiniz bilgisayar temizleme programları ile bilgisayar temizliği de yapılabilmektedir. Bu programlar bilgisayarınızda bulunan gereksiz dosyaların silinmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede bilgisayarınızın yavaşlaması da engellenmektedir.

Denetim Masasından Gereksiz Programların Silinmesi

Bilgisayarınızın denetim masasında bulunan Program Ekle/Kaldır ile kullanmadığınız ve bilgisayarınızda yer kaplayan programları silebilirsiniz. Bu uygulamaya girerek gelen liste içerisinde kullanmadığınız programları silmeniz gerekmektedir. Ancak silmeden önce Windows’un kullandığı uygulamalar olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarın genel temizliğinin yapılmasındaki en büyük yardımcı bilgisayara format atmak olacaktır. Eğer bu konuda gerekli bilginiz yoksa mutlaka bu işten anlayan birinden destek almalısınız.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın