Bilgisayar Kullanırken Gözleri Korumanın Yolları

Birçok kişi günlük olarak uzun saatler boyunca bilgisayar kullanıyor. Gün içerisinde çalışan kişiler için bu bir zorunluluk iken sosyalleşmek için sosyal medya hesaplarında ( Twitter, Facebook vb gibi ) arkadaşlarınızla iletişim kurmak amacıyla uzun süre bilgisayar başında olabiliyoruz. Fakat uzun süre bilgisayar kullanırken gözlerinize dikkat etmek önemlidir. Aşağıdaki vereceğimiz ipuçları ile gözlerinizi bilgisayar ekranı yansımasından korumaya yardımcı olacaktır.

Bilgisayar Kullanırken Gözleri Korumanın Yolları

Bilgisayar Kullanırken Gözleri Korumanın Yolları

Bilgisayar Kullanırken Gözleri Korumanın Yolları

Kolay ve Pratik ipuçları

1. Birkaç dakika gözlerinizi kapatın.

Bazen bilgisayar başında dikkat gerektirecek bir iş ile uğraşıyorsanız. Uzun süreli ekrana bakmaktan kaynaklı göz kuruluğunu önlemek için gözlerinizi birkaç defa açıp kapatmanız gerekmektedir. Bu ilerleyen aşamalarda gözlerinizin kuruluktan dolayı rahatsızlanmasının önüne geçecektir.

2. Her birkaç dakikada bir ara verin (5 dakika – 15 dakika )

Gözleri rahatlatmak için ara ara monitörden gözlerinizi ayırarak uzak bir nesneye odaklanmanız gözlerinizi dinlendirecektir. Alternatif olarak kahve içmek için kısa bir mola ya da bir takım kısa aktiviteler uygulayabilir, hızlı bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

3. Okunurluğu Yüksek bir yazı tipi belirleyin

Gözlerinizin yorulmaması için okunurluğu yüksek rahat bir yazı tipi , boyutu ve  ekran çözünürlük kullanın. Düşük çözünürlüklü bir ekran yada ufak boyutlu küçük yazı tipi, uzun vadede gözlerinizin yorulmasına sebep olacaktır.

4. Odanızın ışık seviyesini ayarlayın.

Bilgisayar kullanımı ile birlikte bir diğer önemli etmen bulunduğunuz ortamın ışık seviyesidir. Mümkünse doğal bir ışık kullanarak oda aydınlatmanızı sağlayın. Bilgisayar kullanırken aşırı aydınlatmayı engelleyerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Masaüstü arka planınızda değiştirin

Bilgisayar masaüstünüzde arka plan tercihinizde göz sağlığınız için önemlidir. Odaklanmayı engelleyecek bir arka plan kullanımından kaçınınız.

6. Monitör Renk Tonlarını düşürün

Kullandığınız monitörün Ekran Renk ve kontrast tonlarının da gözler üzerinde etkisi önemlidir. Kullandığınız renk ve kontrast tonlarınızı düşürün.

Donanım ipuçları

1. Monitör tipinizi Düz ekran tercih edin. Büyük boyutlarda bir monitör kullanın
2. Ekranınız için parlama önleyici panel satın alın
3. Monitör ekranını toz ve parmak izlerinden temizleyin.
4. Gözleriniz ve monitör ekranınız arasında bakış mesafenizi (50 cm) koruyun
5. Ekran ile göz seviyenizi ayarlamak için ayarlanabilir sandalye kullanın.
6. Gözleriniz ile aynı hizada hizalanmış monitör seviyesini belirleyin. Monitör göz seviyenizin biraz altında olmalıdır.

Önleyici ipuçları

  1. Gözlerinizi düzenli olarak doktora kontrol ettirin.
  2. Bilgisayar kullanıyorsanız Kontak lenslerinizi (var ise) çıkarın ve gözlük kullanın.
  3. Her zaman dik oturun.
  4. Vitamin alımını artırın
  5. Göz sağlığınız için faydalı besinleri tüketin.

Gözlerinizi korumak için ücretsiz yazılımlar

  1. EyeCare (https://sourceforge.net/projects/eyecare/) – bu küçük araç sistem çubuğunda durur ve düzenli zaman aralığından sonra kısa molalar almanızı hatırlatır. Kullanıcının karşısına bir süre dinlenmek için boş bir ekran gösterir. Kullanıcı uygulamayı aktif edebilir ve devre dışı bırakabilir.
  2. Flux (https://justgetflux.com) – bu program, bilgisayar ekranını günün saatine göre gün ışığı ve geceleri sıcak tonlara göre ayarlar. PC kullanırken daha iyi ve daha kolay göz deneyimi sağlamanıza neden olabilir.
  3. Eye Protector PRO (http://www.eyeprotectorpro.com/) – bu yazılım bilgisayar kullanımında mola vermenizi ve vücudunuz için hafif germe egzersizleri uygulamanız gerektiğini hatırlatıyor. Hem ücretsiz hem de ücretli sürümlerde bulunan bir göz koruma yazılımıdır.
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın