Biontech’in Ceo’su Uğur Şahin Kimdir?

Biontech’in Ceo’su Uğur Şahin Kimdir? Uğur Şahin, 19 Eylül 1965’te Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya geldi. 4 yaşında ailesi ile Almanya’ya gitti. 1992 yılında Köln Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamladı. 1993 yılında aynı üniversitede doktora derecesini tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine yaptığı çalışmalarla aldı. 2000-2001 yılları arasında 1996 Nobel Tıp Ödülü sahibi Rolf M. Zinkernagel ve Hans Hengartner ile birlikte çeşitli çalışmalarda görev yaptı. 2006 yılında Mainz Üniversitesi’nde profesör oldu.

Biontech’in Ceo’su Uğur Şahin Kimdir?

Biontech'in Ceo'su Uğur Şahin Kimdir?

Biontech’in Ceo’su Uğur Şahin Kimdir?

 Uğur Şahin’in Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Yüksek verimli immünolojik yöntemler ve biyoenformatik kullanarak kanserli hücrelerin bulunmasında öncü yöntemler keşfetti. Yeni kanser biyobelirteçlerini ve hedeflenen tedavileri kapsayan pek çok çalışması bulunmaktadır. Ve bu çalışmalarla 70’ten fazla patent başvurusuna sahiptir.

Çalışmalarını immünolog eşi Özlem Türeci ile birlikte yapmaktadır. 2001 yılında birlikte Ganymed ilacı kurmuşlardır. Ganymed 2006 yılında bir Japon ilaç firması tarafından satın alındı. BioNTech de 2008 de Strüngmann kardeşlerin desteği ile kuruldu.

Mevcut durumda 1300’den fazla çalışanı ile BioNTech’te mRNA genetik materyali kullanılarak kişiye özel kanser immünoterapisi tedavi yöntemleri denenmeye başlandı. Burada amaç RNA’ya ( ribonükleik asit ) dayalı kanser aşısını geliştirebilmektir.

Biontech’in ceo’su Uğur Şahin 2010 yılından beri Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki Translasyonel Onkoloji ve İmmünoloji Merkezi’nin (TRON) direktörlüğünü sürdürmektedir.

Kanser başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığın tedavisi için yeni yöntemler ve yeni ilaçlar bulunmasını sağlamada önemli yeri olan biyofarmasötik araştırma kuruluşu TRON’un kurucu ortağı ve hissedarı olan biontech’in ceo’su Uğur Şahin aynı zamanda TRON’da doktora öğrencilerine danışmanlıkta yapmaktadır.

 Corona Virüse Karşı Aşı Nasıl Bulundu?

Çin’in Wuhan kentinde başlayan 2019 yılından beri ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 sebebiyle BioNTech corona virüs aşısı geliştirmek üzere çalışmalara başladı. Amerikan ilaç firması Pfizer 9 Kasım2020’de BioNTech ile yaptığı ortak açıklamada Dr. Şahin, eşi Özlem Türeci ve ekibi tarafından corona virüse karşı geliştirilen BNT162 aşısının etki oranının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirtti. Bu corona virüs aşısı ile ilgili yapılan çalışmalarda şu anda aşının güvenliğine ilişkin herhangi ciddi bir bulgunun olmadığı açıklandı.

Dünyanın En Zengin 500 İnsanı listesinde Uğur Şahin 456.sırada yer almaktadır. Almanya’nın En Zengin 100 kişisi listesinde ise eşi Özlem Türeci ile birlikte anılmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en zengin Türk’üdür.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın