Cep Telefonlarındaki En Akıllı Asistan Hangisidir?

Mobil Platformlarda sürekli gelişen akıllı asistan pazarında şuan için birinci ilan etmek için henüz çok erken, ancak en azından yapılan araştırmalar arasında en iyilerini inceleyebiliriz. Mobil platformlarda, Google Asistan, Siri ve Alexa pazara hakim durumdalar, ancak Microsoft’un Cortana ve Samsung Bixby’si, Çin’deki yarışmacılardan Baidu’nun Duer ses getirmiş gibi görünüyor.

Cep Telefonlarındaki En Akıllı Asistan Hangisidir?

Cep Telefonlarındaki En Akıllı Asistan Hangisidir?

Cep Telefonlarındaki En Akıllı Asistan Hangisidir?

Akıllı Asistanların, kendilerine sorulan soruları tanıma ve bunlara yanıt verme yetenekleri günden güne düzenli olarak gelişmektedir. Mobil asistanların günümüze kadar gelişim süreci boyunca hem yapabilecekleri hem de sadece mobil aygıtlar üzerinde bulunması sebebiyle çalışabilecekleri yerlerde oldukça sınırlı kalırken, gelecekte IOT cihazlarının ses kontrollerini algılayarak içlerine gömülü  bir akıllı asistan olarak gelmesi ile kapsam alanının büyük ölçüde genişleyeceği muhtemeldir.

Mobil Platformlarda bir Akıllı asistanını “En İyisi” yapan özellikler nedir?

Akıllı asistanlarının temel amacı sizi dinlemenin ve sizin için faydalı şeyler yapmalarıdır. Ancak her yazılım firmasının bu işlemin nasıl olması gerektiğine dair kendi çözümleri vardır.

Şimdi sizin için akıllı asistan tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken özellikleri listeledik.

  • Dil işleme ve bulma yeteneği (Gerçekten neyi aradığınızı anlayabiliyor mu?)
  • Hizmetler / Entegrasyonlar (Asistanınız dilediğiniz notu alabilir? Pizza sipariş edebilsin mi?)
  • Akıllı ev / Nesnelerin İnterneti (Termostatı ayarlayabilir veya çamaşırları yıkayabilir mi?)
  • Dil desteği (İngilizce? Çince? Türkçe ? )

Comscore tarafından yapılan bir araştırmaya göre , çoğu insan dijital asistanını soru sormak, müzik listelerinde gezinmek, alarmı kurmak, not almak, ev otomasyonu ve ürünler sipariş vermek için kullanıyor.

Dil İşleme Yeteneği: En Zeki Kim?

Çoğu dijital asistan, teknoloji geliştikçe zamanla aynı dil gelişiminde gerçek bir insanın algılama yetisine doğru yeterliliğe doğru yaklaşacaktır. Bununla birlikte, bazıları erken bir başlangıç yaparak piyasada adını ilk duyurmuştur. Pazar araştırması şirketi Stone Temple , bir çok dijital asistana her biri yaklaşık beş bin soru sorup, bunları değerlendirdi.

Dil işleme yeteneği baz alındığında Akıllı Asistanlardan Google Asistan en iyisi oldu.

Google Asistan : Sorulan soruların yaklaşık% 80’ini bulmaya ve doğru olarak anladığı soruların yaklaşık% 100’ünü buldu.

Microsoft Cortana ve Google Home : Sorulan soruların % 60’ından biraz fazlasını anladılar ve her birinin bu soruların% 85 – 90’ı doğru buldu.

Alexa : Sorulan sorguların yaklaşık % 50’sini anladı ve anladığında cevap bulmada% 80 başarı oranı elde etmiştir.

Apple Siri ise en son test edilen asistanlar arasına geldi, soruların sadece% 40’ını anladı ve sadece% 80’e iyi cevaplar verdi.

Bu test, Bixby veya Duer için gerçekleştirilemese de çoğu testte Bixby’nin kötü olmasa da Google Asistan’la rekabet edemediğini, Duer ise hala Çince olarak kullanılabildiğini ve karşılaştırılmasının zor olduğunu gösteriyor.

Genel olarak, Google Asistan kesinlikle dil işleme ve bulma yeteneği baz alındığında ilk sırada geliyor gibi gözüküyor. (Son birkaç şeyi hatırlıyor ve böylece kendinizi sonsuz bir şekilde tekrarlamak zorunda kalmıyorsunuz.).

Birinci: Google Asistan

Hizmetler / Entegrasyonlar : En iyi hangisi ?

 Alexa, zaman içinde büyüyen yetenekleriyle bir süredir liderdir; Geniş geliştirici ağı ile bir pizzayı sipariş etmekten, binlerce kullanışlı özellik eklemeye kadar hazır durumdalar.

Bununla birlikte, 2018’in başlarında, Google Asistan, Alexa’nın Becerileri ile aynı şeyi yapan Actions’ı tanıttı ve Bixby, büyüyen bir liste sayesinde harika bir akıllı arkadaş oldu.

Apple Siri ise yayınlanan yeni özellikle kendine hayran bırakarak pizzayı sipariş etmek ile birlikte diğer  uygulamaların yanı sıra akşam için bir restoran rezervasyonuda yapabiliyor. Ancak daha kapalı bir ekosistemle, yeni özellikleri ve geliştirmeleri bünyesine hızlı bir şekilde ekleyemez. Microsoft Cortana’nın ayrıca giderek artan beceri ve uygulama entegrasyonu listesi var, ancak büyük ölçüde Windows işletim sistemine bağlı olduğu için kullanımın pek kolay olduğu söylenemez.

Şu an itibariyle Alexa, en geniş çeşitlilikteki özellik ve hizmetlere erişebilmeniz açısından muhtemelen en kullanışlı olandır.

Birinci: Alexa

Akıllı Ev / Nesnelerin İnterneti: Hayatınızda size kim çok yardımcı olabilir?

Akıllı ev sistemleri söz konusu olduğunda, Akıllı Asistanlar çok önemli değildir. Tüm Akıllı Asistanların yapması gereken, oldukça sınırlı bir komut sayısını algılamaktır. Bol miktarda entegrasyona sahip iyi bir akıllı ev sistemine sahip olmak bu noktada daha önemlidir. Burada gerçekten net bir kazanan yok: Google Home, Apple HomeKit ve Amazon Alexa’dan hemen hemen her biri farklı özellikler size sunuyor. Bu noktada tercih tamamen size bağlıdır.

Birinci : Açıkçası bu bir ikilem

Dil desteği

Siri, yirmiden fazla dili desteklemesiyle şu anda desteklenen diller bakımından ilk sırada yer alıyor. Ancak Google, 2018’in sonuna kadar otuzdan fazla yabancı dile destek vermeyi planlıyor. Cortana sekiz farklı dil desteği ile gelirken, Alexa sadece İngilizce, Almanca ve Japonca’yı destekliyor. Bixby İngilizce, Korece ve Çince olarak geliyor, ancak Bixby 2.0’da desteklediği dillere  dört tane daha ekleme yapacak. Baidu’nun Duer’i şuan için sadece Çince dilini desteklemektedir. ancak alınan haberlere göre ingilizce dil desteği için çalışmalara başlamış görünüyor.

Birinci : Siri, yakında Google olacak

Gelecekte bizi neler bekliyor

Sesli asistanlar, Siri’nin 2011’in ilk günlerinde Apple iPhone’u ile birlikte sunulmasıyla muazzam bir gelişme gösterdi. Diğer tüm akıllı asistanlarda, kendilerini geliştiren şirketler tarafından sürekli olarak geliştiriliyor. Google Asistan şu anda dil tanıma teknolojisi açısından diğerlerini geride bırakmış görünüyor. Pazar araştırma firması Ovum, 2021 yılına gelindiğinde Google Asistan’ın pazar payı açısından lider konumda olacağını tahmin ediyor, ancak Duer gibi Çinin ülkesinden çıkan bu asistana destek vereceğini ve google’ın bu ülkedeki başarıyı sürdüremeyeceğini öngörmektedir.

Şimdiye kadar, geliştirilen tüm akıllı asistanlarının kendilerini farklılaştırmaya çalışmaktan ziyade benzer hale gelmeleri eğilimindeydi. Bu yüzden akıllı asistanlar arasında bir tercihte bulunmak  birbirleri arasındaki nihai avantajlar, teknik farklılıklardan ziyade sizin tercihinize bağlı olarak sona ermektedir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın