Cep Telefonu Ekran Tamiri Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Ekran Tamiri Nasıl Yapılır? Telefonların garanti dışı kalmaması için ekran tamirlerinin yetkili servislere yaptırılması gerekmektedir. Böyle bir durumda yetkili servis arızalanan parça ya da kırılan ekran değişimlerinde, bu ekranların tamirinde orijinal yedek parçalar kullandığı için telefonun yapısında bozulmalar meydana gelmemektedir.Garanti süresi bitmiş telefonların ekran tamiri de ister yetkili servislere ister teknik servislere gönderilerek yapılmaktadır. İsterse kişi bu konuda bilgiliyse kendisi bile değişim yapabilmektedir.

Cep Telefonu Ekran Tamiri Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Ekran Tamiri Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Ekran Tamiri Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Ekran Tamiri Aşamaları

İlk olarak ekran tamiri aşamasında telefonun şarjının yüzde yüz olmasına özen gösterilir. Ardından arka kapağı açıp ekranı değiştirme işlemlerinin başlatılması gerekmektedir. Arka kapağın içinde su geçirmemesi için aktif yalıtımlı maddeler bulunmaktadır. Her telefonun da arka kapak açma işlemi farklıdır. Telefonun modeline uygun şekilde arka kapak açılır. Ardından telefonun bataryası, sim kartı ve bellek kartı (varsa ) çıkarılmalıdır. Telefonun güç girişi veya çıkışı olmamasına özen göstermek gerekmektedir. Bu işlem elektrik çarpmasını önlemek amacıyla önemlidir.

Telefonun arka dört köşesinde bulunan vidalar sökülerek işleme devam edilir. Bu işin püf noktası vidaları kaybetmemek adına mıknatıslı tornavida kullanmaktır. Vidalar söküldükten sonra telefon iki parçaya ayrılır. Hala telefonun cihaz ile ekran bağı varsa ekrana ulaşıncaya kadar vidalar sökülmeye devam edilir. Cihaza bağlı olarak ekranın iç kısımdaki tırnakları da sökülerek ekran cihazdan kolaylıkla ayrılmaktadır. Burada önemli olan telefon bileşenlerini sökerken, ön kamera ve hoparlöre zarar verilmemesi gerekmektedir. Tüm alt birleşenlere ve algılayıcılara zarar vermeden kolaylıkla sökülüp ekran değişimi yedek parça ile yapılıp tekrar bir araya getirilmesi mümkündür.Monte ederken aynı şekil ve aynı sıra ile birleştirmek önemlidir.

Cep telefonu ekranları maalesef belirtilen ölçülerde dayanıklılık göstermemektedir.Ekranlarda kırılma, bozulma gibi sıkıntılar çıkmaktadır. Bu kapsamda çeşitli tamir aşamalarından geçmesi gerekmektedir. Ekranda bazı durumlarda çatlak ve kırık bariz bir şekilde görülebilmektedir. Bazen de bu durum fark edilmemektedir. Çünkü içten çatlamış, bu da ancak ekran açılıp içine bakıldığı zaman anlaşılabilmektedir. Ekranın iç kısmı çizik ve mor, yeşil renkte çizgiler meydana gelmiş durumda kalabiliyor. Ekranlar değiştirilirken ne yazık ki altındaki paneller de değişmektedir. Çünkü ekran kırıldığı zaman ve tamir edilme ihtiyacı yaşandığı zaman ekranın dokunmatik hassasiyeti de kaybolmuş durumda olabilmektedir. Bu işlemi fabrikada birleştirildiği gibi birleştirebilecek bir ekipman tamir seçeneğinde mevcut olmadığı için ekran değişirken alt panelleri de değişmekte ve bu da tamir fiyatlarına yansıtılmaktadır. Bu fiyatların fazla miktarlara ulaşabilmesi ülkemizdeki telefon markalarının yedek parçalarının yurt dışından ithal edilmesinden kaynaklı olarak değişkenlik göstermektedir. Farklı telefon markalarının farklı üretim teknikleri olduğu için bu işlemler ekran tamiri aşamasında el ile tamir edilmektedir.

Telefon Özelliğine Göre Tamir Seçeneği

Her telefonun kendi modeline uygun olarak üretim tekniği bulunmaktadır. Bu nedenle aynı şekilde tamir edilemez. Günümüz akıllı telefonlarında tamir etmenin üç farklı aşaması bulunmaktadır. Birincisi vakum özelliği olan telefonlara yapılan uygulamalar. İkincisi tutkal tipli yapıştırıcılar ile sağlamlaştırılarak üretilmiş ekrana sahip cihazları açmak amacıyla yapılan uygulamalar. Üçüncü aşama ise iç kısmında vida bulunduran ve bu vidaların açılması ile tamir aşaması yapılan telefonlardır. Bu üç teknikte üretilen cihazların bazıları kolayca tasarımları bozulmadan tamir edilirken bazıları da parçanın kolay ulaşılabilir olmaması nedeniyle zorluklar ve fiyat farkları ile tamir edilebilmektedir.Yedek parça problemi yaşayan telefon tamirleri ilgili teknik servisleri hem zaman hem de emek olarak oldukça fazla uğraştırabilmektedir. Fakat ekran tamiri her telefon modeline uygun olarak yapılan bir işlemdir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın