Elektronik Mühendisi Nerede Çalışır?

Elektronik Mühendisi Nerede Çalışır? Tanım olarak elektronik mühendisi: elektrik motorları, radar ve navigasyon sistemleri, iletişim sistemleri veya elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirir, test eder ve denetler. Elektrik mühendisleri ayrıca otomobil ve uçakların elektrik sistemlerini de tasarlar olarak tanımlanır. Elektronik mühendisinin çok fazla çalışma alanı bulunmaktadır. Kamu ve özel sektörlerde çalışma imkanı bulunmaktadır. Kamu da TÜBİTAK (İLTARE, UEKAE, SAGE, MAM), TRT, TÜRKSAT, TEMSAN, EPDK, SSM gibi kuruluşlarda çalışır. Özel sektörde Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Aselsan, Havelsan, Roketsan, Tusaş, Milsoft, Nortel gibi pek çok kurum da çalışabilir. Bu gibi imkanlardan yararlanmak için öncelikle elektronik mühendisliği bölümünü okumak gerekir ve elektronik mühendisliği bölümünü okuduktan sonrada kendini sürekli olarak gerek dil eğitimi gerek mesleki açıdan kendini sürekli geliştirmelidir.

Elektronik Mühendisi Nerede Çalışır?

Elektronik Mühendisi Nerede Çalışır?

 Nasıl Elektronik Mühendisi Olunur?

Elektronik mühendisi olmak için öncelikle liseden mezun olmak gerekiyor. Daha sonra üniversite sınavına(TYT, AYT) girip elektronik mühendisi bölümünü hak edecek puana sahip olmak gerekir. Daha sonra tercihlerinde elektronik mühendisliği bölümünü seçer. İstediğin şehirde elektronik mühendisliği kazandığın takdirde ve 4 yıllık eğitimini tamamladığında artık elektronik mühendisi olmaya hak kazanmış olursun.

 Elektronik Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Elektronik mühendisliği okuyan kişiler ilk iki yıl fizik ve matematik ağırlıklı olarak temel mühendislik dersleri almaktadırlar. Daha sonraki iki yılda elektrik, manyetik gibi alanlarda uzmanlaşmaktadırlar. Bunlar dışında; Elektronik Mühendisleri İçin Olasılık, Enerji Dönüşümü, Sistem Dinamiği Ve Denetimi, Elektromanyetik Alan Kuramı, Elektronik laboratuvarı, Elektronik, İletişim Mühendisliği gibi farklı derslerde görmektedirler.

  Elektronik Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Yeni mezun olmuş bir elektronik mühendisi ortalama olarak 2500+ maaş almaktadırlar. İş tecrübesi, gelişmişlik düzeyi, yabancı dili, diğer özellikleri göz önünde alınarak maşı daha fazla da olabilir. Fabrikalarda çalışan elektronik mühendisleri ise ortalama olarak 2500-4000+ olarak maaş almaktadırlar. Kamu sektörlerinde eğitim bilgisine bakılmaktadır. Ancak kamu sektörü mesleğin başlarında ne kadar cazip gelse de özel sektörde çalışmak hem maddi anlamda daha iyi olmakla beraber aynı zamanda da kendini geliştirme ve yükselme açısından daha iyi olmaktadır. Özel sektörde bulunduğun konumda kendini sürekli olarak yüksek mevkilerde bulman halinde maaşın 20000 TL’nin üzerine de çıkmaktadır. Bu maaş günümüz şartları açısından oldukça iyi olmakla beraber yaşam şartlarınızın da oldukça üst seviyeye çıkarır.

 Elektronik Mühendisleri Neler Yapar?

Elektronik mühendisleri çalıştığı kurum, sektör veya bölüme göre farklı görev ve sorumlulukları vardır. Ayrıca elektronik mühendisliğinin çok fazla işlevi ve amacı bulunmakla beraber büyük sorumlulukları da vardır. Yeni sistemler geliştirmeleri, yeni cihazlar tasarlamaları gerekmektedir. Mevcut teknolojiyi geliştirmeleri gerekmektedir. Elektrik ekipmanların imalatını ve kuruluşunu gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Teknoloji raporlar yazmaktadırlar. Elektronik ekipmanlar için test ve bakım prosedürlerini yapmaktadırlar. Araç ve sistemleri güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını denetlemeleri gerekmektedir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın