Gmail Hesabınızı Güvende Tutmanız İçin 5 Önemli Nokta

Bir mail hesabına sahip olmayan kişi günümüz dünyasında neredeyse yok denilebilir.  Bir kimlik belgesi kadar önemli bilgilerimizin bulunduğu ve dijital dünyadaki kimliğimiz sayılabilen Mail hesaplarımızı güvende tutmak isteriz. Tüm e-posta konuşmalarımızı gizli ve özel kılmak isteriz ve dolayısıyla bu eposta adreslerimizin güvenliği bizler için çok önemlidir.

Gmail Hesabınızı Güvende Tutmanız İçin 5 Önemli Nokta

Gmail kullanıcıları, birkaç temel adımı izleyerek e-posta hesaplarının güvenliğini kolayca sağlayabilir. Aşağıdaki Gmail e-posta hesabınızın güvenliğini arttırmak için kontrol etmeleri gereken birkaç temel Gmail ayarı ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

E-posta hesabı güvenliği için Gmail güvenlik kontrol listesi

1-Otomatik yönlendirmeyi devre dışı bırakın

Gmail hesabınıza gelen tüm e-posta mesajlarını farklı bir e-mail hesabına otomatik olarak göndermek için yapılandırılabilir. Gmail hesabınıza giriş yaparak, hesap ayarlarında yönlendirme durumunu kontrol ederek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Gmail ayarları sayfasına erişmek için dişli düğmesine tıklayınız ve açılan bölümden Ayarlar seçeneğine tıklayın.

Üst bölümde bulunan Yönlendirme ve POP / IMAP sekmesini tıklayınız. Yönlendirme bölümünde gelen tüm e-postalarınızı farklı bir adrese otomatik olarak yönlendirilmesini düşünmüyorsanız ve bu bölümde bir tanımlama yapılmamış ise “iletmeyi Devre Dışı Bırak” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

2-Kişilerin e-posta hesabınıza erişimi için yetki verildi mi?

Diğer kullanıcılar Posta yetkisi ayarlama özelliği aracılığıyla e-postaları okumak, silmek ve göndermek için Gmail hesabınıza erişebilir. Diğer kullanıcıların Gmail hesabınıza erişmesine izin vermek istemiyorsanız, bu seçeneğin etkin veya etkin olmadığından emin olun.

Gmail ayarlarında hesaplar ve içe aktarma işlemleri seçeneğine tıklayın. Ardından, “hesabınıza erişim izni verin” bölümünün yanındaki durumu kontrol edin. Hesabınıza erişimi olan ek bir hesabın orada listelenmediğinden emin olun. Listeleniyorsa, eklenen hesapları kaldırarak erişimi devre dışı bırakın.

3-Hesap Kurtarma Ayarlarınızı Kontrol Edin

Gmail hesap kurtarma ayarlarının güncellediğinizde ve bu ayarların doğru olduğundan emin olun. Olumsuz bir durumda Gmail hesabına erişimi kaybedersiniz. Belirtilen kurtarma seçenekleri hesap erişimini geri sağlamak ve hesabı elde edebilmeniz için çok önemlidir.

Hesap kurtarma ayarlarınızı kontrol etmek ve yeniden düzenlemek için 2 seçenek karşımıza gelmektedir. Telefon yöntemi ile kurtarma ve E-Posta yöntemiyle kurtarma seçenekleridir.

E-Mail yöntemiyle kurtarma seçeneklerini düzenlemek ve görüntülemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://myaccount.google.com/recovery/email

Telefon yöntemiyle kurtarma seçeneklerini düzenlemek ve görüntülemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://myaccount.google.com/signinoptions/rescuephone

Listelenen e-posta adresi ve telefon numarası doğru olduğundan emin olun veya başka bu bilgileri güncelleyin.

4-Hesap Etkinlik Ayrıntılarını Kontrol Edin

Gmail hesabınıza giriş yapınız. Kontrol paneli üzerinden son güvenlik etkinlikleri bölümüne tıklayınız. (https://myaccount.google.com/notifications)

Bu sayfada Gmail hesabınıza giriş yaptığını bilgisayar yada mobil cihazın IP Adresi, giriş yapılan zaman ve konum bilgisi gelmektedir. Herhangi bir olağandışı konum erişimi veya saati görürseniz. Gmail hesap parolasını hemen değiştirmelisiniz.

5-Gmail güvenlik kontrol listesini inceleyin

Gmail güvenlik kontrol listesi giderek tüm güvenlik adımlarını uygulamalısınız. Bu rehber ile Google’ın kullanıcılarına sunduğu tam kapsamlı güvenlik adımlarını görüntüleyebilirsiniz.

Gmail hesabının tam olarak güvenli kılabilmeniz için aşağıdaki adımları uygulayınız.

  • Şifrenizi güvence altına alın
  • Hesap kurtarma seçeneklerini güncelleyin
  • Hesap etkinliğini kontrol edin
  • Gmail ayarlarınızı kontrol edin
  • Cihazınızı zararlı yazılımlara karşı güvende tutun.
  • Tarayıcınızı güncelleyin
  • 2 faktörlü adımlı doğrulamayı aktif edin
  • Kimlik hırsızlığını ve dolandırıcılığı önleyin
  • hesap güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinin.
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın