Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır? Google Analytics, en sade tanımıyla ücretsiz bir şekilde kullanılan web site performans analiz servisidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok iş kolu internet ortamında çalışmaya başlamıştır. Dünyada binlerce insan bir web sitesi sahibidir ve bu web site üzerinden para kazanmaktadır. Bu noktada web siteleri ziyaret eden kitlelerin tanınması önemli bir konu olmaktadır. Web siteyi ziyaret eden kitlelerin daha yakından ve doğru tanınması bu doğrultuda en doğru ve verimli içeriklerin üretilmesini sağlamaktadır. Google Analytics, burada ziyaretçilerin daha yakından ve daha iyi tanınması konusunda faaliyet göstermektedir. Yani Google Analytics, bir firmanın gelişmesinde, büyümesinde ve seo çalışmalarında doğru kararlar almasında etkilidir.

Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Analytics Nedir, Nasıl Kullanılır?

 Google Analytics Ücretli Mi?

Google Analytics, ücretsiz kullanabileceğiniz bir web site performans analiz servisidir. Servisi kullanırken herhangi bir ek ödeme ya da aylık bir bedel ödemenize gerek yoktur.

 Google Analytics Avantajları Nelerdir?

Google Analytics kullanmak, web siteniz içerisinde yaptığınız çalışmaların etkili olup olmadığını öğrenmenizde size geri bildirim verme fırsatı sunmaktadır. Web sitenizde yaptığınız bir reklam kampanyasının işe yarayıp yaramadığını anlamanızda size ücretsiz bir şekilde yardımcı olmaktadır. Google Analytics sonucunda elde ettiğiniz veriler sonucunda daha etkili stratejiler geliştirebilirsiniz. Servis sitenizi sürekli ziyaret eden profillerin dışında yeni ziyaretçi profillerini de gösterir. Sitenizin sadık ziyaretçileri dışında yeni ziyaretçiler kazanması da önemli bir konu olduğu için analytics bu konuda da sizlere yeni veriler sunmaktadır. Web sitenizin ziyaretçi profiline uygun olmayan içerikler üretmek, sitenin yeni ziyaretçi kazanmasını ya da sadık ziyaretçi sayısını düşürmesine neden olacaktır. Google Analytics, yeni ziyaretçi sayınızla sadık ziyaretçi sayınızın verilerini verince her iki veri arasında bir karşılaştırma yapıp bu doğrultuda bir strateji geliştirebilirsiniz. Google Analytics sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bütün hareketlerini görebilirsiniz.

 Kimler Google Analytics Kullanabilir?

Google Analytics servisini web sitesi olan herkes kullanabilir ancak web sitelerini ticari bir platform olarak kullananlar için önemli bir servis sağlayıcıdır. Site üzerindeki satışları, etkileşimi ve site tıklanma oranını artırmada google analytics önemli bir veri sağlayıcıdır. Google Analytics kurulumu yapmanız için gerekli olan ilk şey google etiket yöneticisi panosunda bir hesap oluşturmak. Ardından bir google analytics hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bütün bu hesap oluşturma işlemlerini yaparken sistem size adım adım ne yapmanız gerektiği konusunda yönlendirmeler yapmaktadır. Analytics hesabı oluşturduktan sonra google analytics izleme etiketlerinizi ayarlamanız gerekmektedir.

Bütün bu işlemlerden sonra sitenizin hedefleri doğrultusunda google analytics’e hedeflerinizi tanımlamanız gerekiyor. Burada sizin sitede ne amaçladığınız önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Google’ın da bu amaçları tanıması gerekiyor. Amaçlarınız arasında sitenizde bulunan bir linke tıklatmak ya da bir yazıyı okutmak olabilir. Bu işlemi de eksiksiz bir şekilde tamamladıysanız artık analytics amaçlarınızı gözetmeye başlayacaktır. Son adım olarak da google arama konsolunuza bağlantı eklemeniz gerekmektedir. Bütün bu işlemlerin ardından artık google analytics kullanılmaya hazır bir hale gelmektedir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın