Http Ve Https Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Http Ve Https Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? Son dönemlerde hem dünya genelinde hem de Türkiye’de internet kullanımı bir hayli arttı. Her geçen gün internete erişimi olan kişi sayısı daha da artıyor. Tabii internet ve interneti ortamı denildiğinde de akla ilk olarak internet siteleri geliyor.

Http Ve Https Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Http Ve Https Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Http Ve Https Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Tarayıcımızın arama çubuğuna baktığımızda içerisinde bulunduğumuz internet sitesini ve onun önünde yer alan “http” ve “https” ibarelerini görüyoruz. Peki, bu http ve https nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

Http nedir?

Açılımı HyperText Transfer Protocol (Üstün Metin Transfer Protokolü) olan http, bilginin sunucudan kullanıcıya nasıl ve ne şekilde aktarılacağını gösteren bir protokoldür. İnternet kullanıcılarının bu protokolü kullanmak için yapması gereken ekstra bir işlem yoktur. Bu protokol, arama çubuğunda otomatik olarak yer alır.

Http’nin çalışma şekli ise şöyledir: Kullanıcı; Google Chrome, MozillaFirefox, Opera, Safari gibi internet tarayıcılarını kullanarak gitmek istediği internet sitesini adres çubuğuna yazar. İnternet sitesine gitmek için enter tuşuna basıldığında http aracılığıyla sunucuya bir istek gönderilir. Sunucudan cevap geldiğindeyse internet sitesinin verileri kullanıcının önüne serilir ve internet sitesine girmiş olunur.

Https nedir?

Https, http’den farklı bir protokol değildir. Temel olarak bakıldığında http’nin daha gelişmiş ve daha güvenli bir sürümüdür denilebilir. Açılımı ise SecureHyperText Transfer Protokol yani Güvenli Üstün Metin Transfer Protokolüdür.

Https protokolü, ağ sunucusunun şifreli ve güvenli bir şekilde tanımlanmasını sağlar. Bu sayede gizli bilgilerin hırsızlığa karşı korunmasına yardımcı olmuş olur. Özellikle alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinde ve online pazar yerlerinde https protokolünün kullanılması bankaya aktarılan ve bankadan gelen önemli bilgilerin şifrelenmesini ve kullanıcının bilgilerinin güvende olmasını sağlar.

Http ile https arasındaki farklar nelerdir?

  • Yukarıda da söylediğimiz gibi https, ayrı bir protokol değildir; http’nin şifreleme eklentisine sahip daha güvenli ve gelişmiş bir sürümüdür.
  • Https üzerinden iletilen veriler şifrelenerek korunurken http üzerinden iletilen veriler korunmaz.
  • Http, 80 numaralı bağlantı noktasını kullanırken https, 443 numaralı bağlantı noktasını kullanır.
  • Https protokollü sayfalar, http protokollü sayfalara göre çok daha hızlı yükleme sürelerine sahiptir. Bu durum, SEO (arama motoru optimizasyonu) konusunda da önemli bir avantaj sağlar.
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın