İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir? İçerik pazarlama satıcının hedef kitlesini web sitesine çekmek için ilgili ve sürekli olarak içerik üretmesidir. İnternet ve sosyal medyanın etkisini arttırması önem kazanmış bir pazarlama tekniğidir.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

Ürünler ve hizmetleri direkt sunmak yerine potansiyel müşterilere yardımcı olacak ve sorunlarını çözmelerini sağlayacak içerikler sunulur. Anahtar noktalar üretilen içeriğin gerçekten kullanışlı olması ve potansiyel müşterilere hitap etmesidir.Örneğin güzellik ürünleri satan birisi güzellik sırları ile ilgili içerik üretir. Güzellik sırları için siteye gelen kullanıcı ilgili ürünleri almaya da eğilimli olacaktır.

Günümüzde içerik pazarlama yönteminin yaygınlaşmasının pek çok nedeni vardır. Öncelikle alışılmış reklamlara oranla maliyeti düşüktür. Hedef kitleye ulaşmanızı sağladığı için satışlar artar. Ek olarak da sadık bir müşteri kitlesi oluşturur. Eğer müşteri sitenizi düzenli olarak okuyor ve fayda sağlıyorsa tekrar tekrar ziyaret edecektir. Bunun bir sonucu olarak da alışveriş işlemini tekrarlayacaktır. E-ticaret sitelerine blog oluşturmaları önerisi de bu sebeple verilir.

Müşterilere Nasıl Ulaşılır?

Web dünyasında müşteriler ulaşmanın pek çok yolu olsa da içerik pazarlamada üç ana yöntem öne çıkmaktadır.

SEO: Arama motorlarından ziyaretçi çekmek için onların kriterlerine uygun içerik üretmelisiniz. Ancak siz sadece ziyaretçi aramıyorsunuz.Potansiyel müşteri arıyorsunuz. Bu sebeple ürünlerinizle zaten ilgilenen kişilere odaklanmalısınız.

Sosyal Medya Pazarlaması: Amaç aynı olsa da içerik türü oldukça farklıdır. Sosyal medya için daha kısa ve insanların paylaşmak isteyeceği türden içerikler üretilmelidir.

Inbound Pazarlama: Potansiyel müşteriler üzerinde olumlu bir etki bırakmak için yapılır. Müşteri adayları faydalı içeriklerle web sitesine çekildikten sonra onlarla etkileşime girilir. Web sitesine sohbet araçları eklemek, e-posta abonelikleri kullanmak etkileşim yollarından biridir.
İçerik Türleri

İçerik pazarlama için üretilen içerik tanıtım yazıları ve videolarından farklıdır. Bu içerikler üründen bahsetmez. Müşterinin ihtiyaçlarına odaklanır. Amaç sitenizin doğal bir şekilde ziyaret edilmesidir.

Blog ve Web Sitesi Sayfaları

SEO uyumlu makaleleri blog ve web sitelerine eklemek arama motorlarından ziyaretçi çekilmesini sağlar. Oldukça rekabetçi bir alan olmakla birlikte sürekli ziyaretçi getirdiği için neredeyse vazgeçilemez durumdadır. Üstelik web kullanıcıların çoğunluğu sitelere arama motorları üzerinden gider.

Ziyaretçiyi siteye çekmenin yanı sıra içeriği okumasını sağlamakta ikinci bir alandır.Ziyaretçi aradığını hızlıca bulup ayrılmak isteyecektir. İlk sıralara çıkmak için uzunca bir yazı hazırlamış olsanız da bunun tamamı okunmaz. Alt başlıklar ve ilginç resimler dikkati yazı üzerinde tutmak için sıklıkla kullanılır.Unutmayın sitenize giren ziyaretçilerin olabildiğince fazla zaman geçirmeleri gerekiyor.

İnfografikler

Bilgilendirici grafikler basit ve akılda kalıcı şekilde verileri sergiler. Sosyal medyada ve blog gönderilerinde infografikler kullanmak çok etkili bir yöntemdir. Elbette bir infografik hazırlamak metin yazarlığı ve temel tasarım bilgisi gerektirir.Ama çok faydalı bir yöntem olduğu için zaman harcamaya kesinlikle değer.

Videolar

Son dönemlerde oldukça popüler olan bir içerik pazarlama türüdür. Aslında geleneksel reklamlara benziyor gibi görülse de reklam olduğu kesinlikle hissettirilmemelidir. İnternette oldukça başarılı viral video örnekleri görülebilir.

Doğru İçerik

Eğer insanlara bir şey verirseniz onlar da size vermek ister. Eğer yardımsever ve nazik davranırsanız sizi tercih ederler. Bedava e-kitaplar ya da çekilişler bu yüzden etkili yöntemlerdir. Aynı durum bilgi verici ve kullanışlı içerik sunmakta da geçerlidir. İnsanlar temiz ve reklamsız bilgi veren siteleri tercih ediyorlar. Nasıl yapılır yazıları, yemek tarifleri, indirim ve kupon sitelerinin hepsi ziyaretçiye bir işe yarar bir bilgi veriyor. Sizin müşterinizin ne tarz bilgilere ihtiyacı var. Bilgisayar tamiri ya da bakım maskesi ile ilgili olabilir. Ne sattığınız ve kime sattığınız strateji belirlerken en önemli unsurları oluşturur.

Bilgi verici içeriklerden sonra en çok tercih edilen türü eğlendirici tarzda içerikler oluşturur. Ziyaretçilerin ilgisini çekerler ve paylaşım oranları da yüksektir. Kısa sürede yüksek geri dönüş alsalar da bir süre sonra etkilerini kaybederler.

Tercih edilebilecek bir başka yöntem toplumsal değeri olan içeriklerdir. Yardım kampanyaları ya da hayır işi ile ilgili konularda farkındalık oluşturan paylaşımlar her zaman değerlidir. Hem markanın olumlu etki bırakmasını sağlar hem de toplumsal ihtiyaçlara dikkat çeker. Ancak bu yöntem daha çok büyük firmalar ve hayır kurumları tarafından tercih edilir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın