İnternet Bağımlılığı Neden Bu Kadar Önemlidir?

İnternet Bağımlılığı Neden Bu Kadar Önemlidir? Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor. Gelişen teknoloji insan hayatına getirdiği kolaylıklarla vazgeçilmez bir hal alıyor. Hayatımızı kolaylaştıran ve vazgeçilmez hale gelen en büyük teknolojik gelişme ise şüphesiz internet ve bilgisayardır. Bu teknolojik nimet istenilen her bilgiyi parmakların ucuna getiriyor.

Bu da insanları bilgisayarın başına kitliyor. Bilgiye bu kadar kolay ulaşmak insanların öğrenme ve araştırma duygusunu kamçılıyor. Merak edilen konu için hemen bilgisayar başına geçiliyor. Bilgisayar ve telefon başında, internette geçirilen zamanla giderek artıyor ve bu durum zamanla patolojik bir durumu ortaya çıkarıyor: Bağımlılık.

İnternet Bağımlılığı Neden Bu Kadar Önemlidir?

İnternet Bağımlılığı Neden Bu Kadar Önemlidir?

İnternet Bağımlılığı Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bağımlılığı Tanımanın Yolları

Bu bağımlılık türü daha çok gençlerde ve çocuklarda görülüyor. Bu yaş gruplarının teknolojiye daha yakın ve teknolojiyle daha iç içe olmaları onların bağımlı olmasında en büyük etken oluyor. Aileler bu durum karşısında çaresiz kalabiliyor ve çözüm arıyor. Bağımlılık nasıl tanımlanır? Aşırı ve uygun olmayan bir şekilde kullanım, internetten uzaklaştığında aşırı sinirlilik ve saldırganlık hali, aile ve çevreyle olan iletişimde azalma başlıca belirtilerdir. Bu özellikler kişide tanımlanıyorsa kişi yardım almalıdır. Durumu fark eden aile ise önlemler alıp bu bağımlılığın ilerlemesine izin vermemelidir. Bu durumun önüne geçilmediği durumlarda kişinin yalan söylemesi, daha fazla vakit geçirebilmek için bahaneler uydurması, çevresiyle iletişimini kesmesi ya da azaltması, günlük aktivitelerini planlayamama, zamanını etkin kullanamama gibi sorunlara neden olur.

Ailelere Büyük Görev Düşüyor

Ebeveynler çocuklarının internette geçirdikleri zamanı, girdikleri siteleri takip etmelidir. Çocuğun interneti uygun ölçüde ve biçimde kullanılması sağlanmalıdır. Bu da kontrol ile sağlanır. Amaç bu bağımlılığın hiç oluşmamasını sağlamaktır. Bağımlılığın sonucunda kişiye hem psikolojik hem fizyolojik hem de sosyolojik zararlar verir. Bu yönden son derece önemli olan bu durumun varlığı tespit edildiğinde önlemler alınmalı ve bu konuda önce aile eğitilmelidir. Daha sonra çocuğun gelişimine uygun eğitim verilmelidir. En çok uygulanan yöntem internetin boşluğunu dolduracak yeni bir aktivite bulunmasıdır. Baştan sona konuştuğumuz patolojik sorun olarak karşımıza çıkabilecek bu durumun önemi göz ardı edilmemelidir. Çünkü kişide oluşturduğu hasarlar geri dönüşsüz olabilirken kişi fizyolojik psikolojik hasarlar bırakabiliyor.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın