İşletim Sistemi Yazılımı Neden Zordur?

İşletim Sistemi Yazılımı Neden Zordur? İşletim sistemi, bilgisayar veya bilgisayar mantığı ile çalışan cihazların içerisinde bulunan ve sistemin çalışmasını sağlayan ana yazılımdır. İşletim sistemleri bilgisayarlar da bulunan donanımlar, donanımları çalıştıran yazılımlar ile kullanıcı arasındaki en önemli yazılımdır. Bir bilgisayarın işletim sistemi olmadan da kullanımı mümkündür. Ancak profesyonel veya gündelik kullanımı kolaylaştırmak için bir işletim sistemi olması gerekmektedir.

İşletim Sistemi Yazılımı Neden Zordur?

İşletim Sistemi Yazılımı Neden Zordur

İşletim Sistemi Yazılımı Neden Zordur?

İşletim Sistemleri Nelerdir?

Birçok yazılım firmasına ait işletim sistemi bulunsa da; gündelik hayatta en çok Microsoft yazılım şirketine ait olan Windows, Apple Şirketine ait olan Mac Os X ve Linux tabanlı olan Debian ve Ubuntu işletim sistemleri karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemler içerisinde en çok karşımıza çıkan ve donanım desteği konusunda da sorun çıkarmayan Windows işletim sistemidir. Mac Os X işletim sistemi ise; Apple markasına ait bilgisayarlar ile gelen bir işletim sistemidir. Diğer bilgisayarlara kurması zor olan Mac Os X yazılımı hem gelişmiş olması hem de kullanıcılar için sağladığı basit kullanımı ile ön plana çıkmaktadır.

İşletim Sistemi Nasıl Yazılır?

Öncelikle daha önce yapılmamış bir sistem üzerinde çalışacaksanız, yapacağınız yeni işletim sisteminizin hangi ürün grubuna hitap edeceği ile ilgili bir karar vermeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili deneyimi olan ve yazılım uzmanı kullanıcıların doğrudan c, c++, c#, phyton, php yazılımları ile İşletim Sistemi, Portal ve benzeri birçok sistem yazılımları oluşturulmaktadır. Ancak yeni başlayacak kullanıcılar için üst düzeyde kalan ve iyi derecede ingilizce isteyen bu yazılımlar ile çalışmadan öncesinde, android işletim sistemine yüklenebilen uygulamalar üzerinde çalışmaları ve mikro denetçilerde (micro controller) kullanılan RTOS yazılımları üzerinde çalışmaları kendilerini geliştirmeleri yönünden etkili olmaktadır.

RTOS yazılım gündelik hayatta çok kullandığımız fotoğraf makineleri, müzik çalarlar, yazıcılar ve evimizde kullandığımız uydu alıcıları gibi birçok üründe kullanılmaktadır. RTOS yazılımı (Real-Time Operating System) Gerçek zaman ve işletim sistemi olarak iki bileşenden oluşur. Ancak bilgisayarların donanımına uygun bir işletim sistemi yazmak kolay değildir. Çünkü bilgisayarlarda çeşitli donanımlar, birbirinden çok farklı CPU komut setleri ve sürekli değişiklik gösteren standartlar bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili profesyonel eğitim ve iyi bir İngilizce bilmek gerekmektedir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın