İstanbulda Fiber İnternet Altyapısı Nerede?

İstanbulda Fiber İnternet Altyapısı Nerede?  Yüksek hızlı bağlantı imkânı günümüzün vazgeçilmezi olmuştur. 2010 yılından itibaren ülkemizde bağlantı hızları büyük oranda artmış ve hemen herkes kullanıma başlamıştır. Yüksek hızlı internet ile ülkemizde faaliyet gösteren birçok firma faaliyetlerini artırmış, ekonomik anlamda yatırımlar yükselmiştir.

İstanbulda Fiber İnternet Altyapısı Nerede?

İstanbulda Fiber İnternet Altyapısı Nerede?

İstanbulda Fiber İnternet Altyapısı Nerede?

Fiber Nedir?

ADSL dediğimiz eski tür internet bağlantısı bakır kablolar üzerinden düşük hızla erişim sağlarken fiber bağlantı sistemi fiber optik kablolar ile çok yüksek hızlı internet erişimi sağlamaktadır. Bu kablolar cam elyafından üretilen ince kablolar ile internet erişimini sağlamaktadır. Bu sayede daha güvenli ve hızlı bir erişim söz konusu olur. ADSL bağlantı türünde en fazla 24 mbps hız söz konusu iken fiber internet erişim sisteminde 1000 mbps’ye kadar internet hızı erişimi söz konusu olur.

Fiber internet bugün ülkemizin birçok yerinde mevcuttur. 2010 yılından beri yaklaşık 3 Milyar Dolarlık yatırım yapan operatörler hemen her il merkezinde faaliyete başlamıştır. 298 bin kilometrelik kablo hattı döşenmiştir. Önümüzdeki yıllarda bu sayının ikiye katlaması planlanmaktadır. Yaklaşık 10 kadar operatör fiber internet konusunda hizmet vermektedir.

Nasıl Tarifeler Var?

Hizmet sunan operatörlere göre değişen tarifeler genelde hız ve adil kullanım kotası tabanlıdır. Genellikle 50 mbps hız, 50 GB adil kullanım kotası olan tarifeler yaygındır. Bunun dışında operatörler tarifelere ek olarak hız ve kota paket imkânları da sunmaktadır. Yine tarifelere ek olarak telefon görüşmesi, sabit telefon imkânı ya da televizyon paketleri de satışa sunulmaktadır. Kullanıcılar bu operatörlerden detaylı bilgi olarak kendine en uygun tarifeyi seçerek fiber interneti kullanmaya başlayabilir. Ayrıca altyapı sorgulaması sırasında en fazla hizmet alabileceği hıza göre de tarifeler seçilebilir.

İstanbul’da Fiber İnternet

Ankara’da fiber internet alt yapısı hemen her ilçede mevcuttur. Özellikle İstanbul için iş merkezi, eğlence ve turizm merkezi olan Beşiktaş, Büyükçekmece, Kartal, Kadıköy, Beyoğlu, Bakırköy, Maltepe, Avcılar, Ataşehir sistemin ilk uygulandığı yerlerdir. Bunların dışında ayrıca Çatalca, Arnavutköy, Beykoz, Şile ve Tuzla’da da fiber internet alt yapısı mevcuttur. Saydığımız ilçelerin tamamında olmasa da birçok mahallesinde fiber internet altyapısı mevcuttur. Kullanıcılar seçeceği operatöre göre uygun tarifeyi bulup bulundukları bölge için fiber altyapısını sorgulayabilirler.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın