Mavi Ekran Hatası Nedir, Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Nedir, Mavi Ekran Hatası Çözümü- Bilgisayar kullanıcılarının bazen karşılaştığı hatalar olabiliyor. Bunlardan en sık ve en çok görüleni ise mavi ekran hatasıdır. Mavi ekran hatası için bilgisayarın eski – yeni, iyi – kötü olması fark etmiyor. Donanımsal olarak meydana gelen mavi ekran hatasının çözümü bazen çok düşük maliyetli olabilirken bazen ise oldukça maliyetli olabiliyor. Peki, mavi ekran hatasının çözümü nedir? Mavi ekran hatası için ne yapmak gerekir?

Mavi Ekran Hatası Nedir, Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Nedir, Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Nedir, Mavi Ekran Hatası Çözümü

Ramları Kontrol Etmek

Mavi ekran hatasının çözümü için ilk olarak ramları kontrol etmek gerekiyor. Bilgisayarınızın ana kartında kaç adet ram varsa, teker teker söküp bilgisayarı çalıştırarak hata alıp almadığınızı kontrol etmek biraz zaman alabilir. Eğer bilgisayarınızda tek ram var ise aynı şekilde onu da söküp yeni ram takarak denemekte fayda var. Eğer sorun ramda değilse,
Ekran Kartını Söküp Kontrol Edin

Genellikle donanımsal olarak meydana gelen mavi ekran hatasının çözümü ekran kartını sökmekle de olabilir. Ekran kartını ana karttan sökerek tekrar denemekte fayda var. Bu süreçte yeni ekran kartı takmak yerine dâhili ekran kartını kullanabilirsiniz. Eğer hata almazsanız, yeni ekran kartını takarak veya dâhili ekran kartınızı kullanmaya devam ederek çalışabilirsiniz. Eğer burada da bir sonuç alamadıysanız,

Hard Diskinizi Değiştirerek Denemelisiniz

Mavi ekran hatasının en sık görüldüğü ilk iki maddeden bir sonuç alamadıysanız hard diskinizi değiştirip arızalı olmadığınıza emin olduğunuz bir hard diski kullanabilirsiniz. Bir süre bilgisayarı yeni hard disk ile kullanarak mavi ekran hatasını alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Sorun Ana Kartta!

Mavi ekran hatasının çözümü için üstte verilen 3 maddeyi deneyip yine de çözüme kavuşamadıysanız, sorun ana kartta olabilir. Ana kart üzerinde gelişen ve belirlenemeyen bir sorundan dolayı mavi ekran hatasını alabiliyor olabilirsiniz. Bu konuda bir bilgisayarcıya gitmenizde fayda olabilir.

Eğer donanımsal olarak sorun olmadığından eminseniz ve bir çözüm bulamadıysanız, mavi ekran hatasını almanızdaki neden yazılımsal olabilir. Bilgisayarınıza kurduğunuz bir oyun, program veya eklenti sizi mavi ekran hatası ile karşılaştırıyor olabilir. Bunu öğrenmek ve bilmek için kurduğunuz son uygulamalara göz atabilirsiniz.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın