Oyun Nasıl Kaydedilir?

Oyun Nasıl Kaydedilir? Birbirinden farklı oyunların birbirlerinden farklı kayıt seçenekleri bulunur. Bağımsız oyunların kayıt seçenekleri genelde Options yani Seçenekler menüsünde kayıt seçeneği bulunabilir. Bağımsız oyunların büyük bütçeli oyunlardan değişik olarak kaydedilme seçeneklerinin yer almasının sebebi otomatik kayıt seçeneklerinin bulunmuyor olmasıdır. Bağımsız firmalar tarafından hazırlanan düşük bütçeli oyunlar genelde pikselleme yöntemiyle yapılmasından dolayı daha az enerji harcar. Daha az enerji harcama sistemi ile ilerleyen oyunların otomatik olarak kaydetme yöntemine başvurmamaları doğaldır. Günümüzde sıkça rastlanan bağımsız oyunlar arasında otomatik kayıt sistemi bulunan oldukça azdır.

 Otomatik kayıt

Oyun Nasıl Kaydedilir?

Oyun Nasıl Kaydedilir?

Büyük bütçeli firmaların çok para harcadığı, üzerinde çalışılan oyunlarda gerek hikaye tabanlı gerek birinci kişi bakış açısı gerek üçüncü kişi bakış açısı olsun oyun dünyasındaki gelişmiş oyunların belirli süre aralıklarında kayıt özelliği bulunur. Çünkü oyunların işleyiş biçimleri, bilgisayarın kaldırma kapasitesi ve benzeri sebepler olsun her zaman yedekte bir kayıt bulundurması gerekir. Aksi takdirde oyuncunun olası çökmelere veya server düşmelerine karşı savunmasız kalması mümkündür. Seri oyunlarda ki bunlar genelde yüksek gelirli firmaların konsol oyunlarıdır, otomatik kayıt zaten bulunur. PlayStation gibi firmalar otomatik kayıt özelliğini hali hazırda tüm oyunlarda tutar. Ancak oyunun dijital versiyonlarının alınıyor olması internet bağlantısına bağlı olarak otomatik kaydı geçersiz kılabilir. İnternet ağına katılan ekstra bir kullanıcı olmamasına dikkat edilmelidir. Bu, oyunun indirme hızını etkileyecektir. Oyun indirmeden hafızaya kaydedilmiş sayılmaz ve oyun geri silinir.

 Online Oyunlarda Kayıt

Birçok oyuncu online oyunlarda kayıt özelliği olmaması dolayısıyla serverlerda atılma, düşme, kopma yaşandığında bunun suçlusunu oyunun yapımcıları olarak görür. Ancak bu yalnızca internet hızıyla ilgilidir. İnternet hızına bağlı olarak ülke ya da dünya çevresinde oyuncunun kendisi gibi tüm oyuncularla bağlantı kurabilir. Kaydedilmeyen değişikliklerin yok olması bu server kopmalarından kaynaklanır. Server kopmalarının oyun kaydetme seçenekleriyle alakası yoktur. Karakterin yaratım sürecinde, malzeme geliştirme sürecinde, silah yedekleme süreçlerinde belirli aralıklarla kayıt almanın gerekliliği tartışılmaz. Kayıt için kısa yollar bulunur. Control + S genel olarak Save için kullanılan bir kısa yoldur. Farklı oyunların farklı kayıt seçenekleri bulunur. Büyük bütçeli konsol ya da bilgisayar oyunlarında kayıt genel olarak fotoğraf modunun yakınlarına F tuşlarına konur. F5 yaygın olarak tasarlanan kaydetme tuşudur.

 Indie Oyunlarda Kayıt Alma

Indie, kelime anlamıyla bağımsız veya kendisine has anlamına gelir. Özgün oyunlar, düşük bütçeli ya da büyük ama piksel yapımlar bu kategoriye girer. Indie oyunların otomatik kayıt özelliğinin bulunması sık rastlanan bir durum değildir. Genelde nostaljik düşünceler ile tasarlanan bu oyunlar oyuncuların kayıt almaları için kendilerinin uğraşmaları gerektiğine inanır. Bu da oyuncuların vaktini alan ancak eğlence katan bir yöntemdir. Seçenekler menüsünden çıkış yapmadan önce kaydetmek istediğinizi onaylatırsanız oyun kendiliğinden kayıt edilecektir. Eğer kaydınıza isim vermek isterseniz, bunu kayıt ederken not almanıza izin verecek oyunlar mevcuttur. Bazı oyunlar kendiliğinden, oyunun bulunduğu bölüm ile kayıt edebilir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın