Oyunun Hangi Sürüm Olduğunu Nasıl Anlarız?

Oyunun Hangi Sürüm Olduğunu Nasıl Anlarız? Bilgisayarınızdaki bir oyunun hangi sürümünün yüklü olduğunu öğrenmek için öncelikle oyunun yüklü olduğu dosyaya erişmek gerekir. Bunu yapmak için masaüstünüzde bulunan oyun kısa yoluna sağ tıklayarak özellikler sekmesini açmalısınız. Ardından açılan penceredeki “Kısayol” sekmesinden “Dosya Konumunu Aç” butonunu bulunmaktadır. Bu butona tıklayarak hızlı bir şekilde oyunun kurulu olduğu dosyaya ulaşmanız mümkündür.

Oyunun klasörüne geldiğinizde “exe” uzantısına sahip oyun dosyasını bulmalıyız. Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen durum dosya gezgininin, dosya uzantılarını gösterdiğinden emin olmaktır. Eğer dosya uzantılarını göster seçeneği açık ise aradığımız dosya, “örnek_oyun.exe” gibi benzer bir isim ile gözükecektir. Bu dosyaya sağ tıklayarak özellikler penceresine giriyoruz. Açılan özellikler penceresinde “Ayrıntılar” sekmesini seçiyoruz. Bu sekmede bulunan “Ürün Sürümü” açıklaması yanında oyunun sürümünü göstermektedir.

Oyunun Hangi Sürüm Olduğunu Nasıl Anlarız?

Oyunun Hangi Sürüm Olduğunu Nasıl Anlarız?

 Ürün Sürümü Açıklaması Boş Ne yapmalıyım?

Bazı durumlarda oyun sürümü yukarıda açıklanan yöntem ile bulunamayabilir. Böyle durumlarda oyun dosyasından ayrılmayarak diğer dosyalar göz atmakta fayda vardır. Oyunun sürümü, oyunun kurulu olduğu dosyadaki farklı belgelerde bulunabilir. Özellikle metin belgelerini incelemekte fayda vardır. Ancak metin belgesi olmasa da içeriğinde oyunun sürümünü içeren belgeler olabilir. Bu belgeleri inceleyebilmek için belgeye sağ tıklayın ve ardından “Birlikte Aç” seçeneğini kullanın. Açılan pencereden herhangi bir metin editörü seçmeniz yeterlidir.

Genellikle içeriklerinde oyun sürümünü bulunduran dosyaların isimleri şu şekildedir;

-versiyon

-log

-build

-launcher

Eğer bu tarz dosyalar bulunduğunuz konumda değilse oyun klasöründe bulunan diğer klasörleri gezinmekten çekinmeyin.

Steam Üzerinden Oyun Sürümünü Öğrenme

Sürümünü öğrenmek istediğiniz oyun Steam üzerinden indirildiyse, muhtemelen masaüstündeki uygulama kısayolundan oyunun dosyasına erişilemeyebilir. Oyunun dosyasına erişebilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Öncelikle Steam üzerinden Kütüphane sekmesi açınız. Kütüphane sekmesinden sürümünü öğrenmek istediğiniz oyuna sağ tıklayarak özellikler penceresini ulaşın. Bu pencereden “Yerel Dosyalar” sekmesine gelin. Dikkat, eğer oyun yüklü değil ise “Yerel Dosyalar” sekmesi gözükmeyecektir. “Yerel Dosyalar” sekmesinden “Göz At” butonu yardımıyla Steam kütüphanenizde bulunan oyunun dosyalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sekmede bulunan “Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula” seçeneği ile de oyununuzun en güncel sürümde olup olmadığını ve dosyalarının bütünlüğünü kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen adımlar takip edildiğinde ulaşılan oyun dosyasından oyun sürümünüzü öğrenmek için makalenin ilk kısmını inceleyebilirsiniz.

Epic Games Launcher Üzerinden Oyun Sürümünü Öğrenme

Sürümünü öğrenmek istediğiniz oyun Epic Games Launcher üzerinden indirildiyse, Steam’den indirdiğimiz oyunlarda yaşadığımız durumu yaşayabiliriz. Ancak Epic Games Launcher üzerinden oyun sürümünü kontrol etmek bir nebze daha kolaydır.

Öncelikle Epic Games Launcher uygulamasını açınız. Ardından sol tarafta bulunan kütüphane sekmesinden oyunlarınızın bulunduğu sekmeye geliniz. Bu sekmede yüklü ve yüklü olmayan bütün oyunlarınız gözükmektedir. Eğer oyununuz yüklü ise renklendirilmiş bir biçimde görünecektir. Renklendirilmiş oyun resminin sağ altındaki menüyü açarak oyunun sürümünü öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu menüde bulunan “Doğrula” seçeneği ile de oyununuzun en güncel sürümde olup olmadığını ve dosyalarının bütünlüğünü kontrol edebilirsiniz.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın