Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Satılır?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Satılır? Sanal gerçeklik gözlüğü, takan kişiye sanal bir dünyayı aynı gerçek dünya gibi hissettirmek amaçlı üretilmiş bir teknolojinin ürünüdür. Genelde video izlemek ve oyun oynamak için satın alınan sanal gerçeklik gözlükleri kullanıcıya çok keyifli bir deneyim sunar. Peki, sanal gerçeklik gözlüğünü nerelerden satın alabilirsiniz? Sanal gerçeklik gözlüğünün yararları nelerdir? Sanal gerçeklik gözlüğünün zararları nelerdir?

 Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Satılır?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Satılır?

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nerelerde Satılır?

Sanal gerçeklik gözlüğü bütün teknoloji marketlerinde ve bazı zincir marketlerde satılmaktadır. Ucuzdan pahalıya birçok sanal gerçeklik gözlüğü çeşidi bulunmaktadır. Kullanıcıya tıpkı farklı bir dünyaya gitmiş gibi bir deneyim sunan sanal gerçeklik gözlükleri son zamanlarda oldukça ilgi çekmiştir. Bazı sanal gerçeklik gözlüğüyle oyun da oynanmaktadır. Belirli aparatlarını taktıktan sonra, tutacaklarını elinizle tutup oyun da oynayabilirsiniz. Günümüzde en popüler sanal gerçeklik gözlükleri: Oculus Rift S, Samsung Gear VR, Sony Playstation VR, HTC Vive Cosmos ve Valve Index’tir. Piyasada azımsanamayacak kadar sanal gerçeklik destekli oyun vardır. Peki, sanal gerçeklik gözlüğü zararlı mıdır? Bir sonraki paragrafta anlatılıyor.

 Sanal Gerçeklik Gözlüğünün Yararları Nelerdir?

Sanal gerçeklik gözlüğü kullanıcıyı tıpkı farklı bir dünyadaymış gibi hissettirir. Ve bu da kullanıcının hayal gücünü genişletir. Normalde olandan daha farklı ve olağanüstü içerikler de barındırabileceği için, beyinde serotonin hormonu üretimini destekler. Kişiye mutluluk ve canlılık sağlar. Fakat ne yazık ki sanal gerçeklik gözlüğünün zararları yararlarından daha fazladır.

 Sanal Gerçeklik Gözlüğünün Zararları Nelerdir?

Sanal gerçeklik gözlüğü eğlenceli olduğu kadar beraberinde tehlikeleri de getiriyor. Ekranın gözlere çok yakın olmasından dolayı çeşitli görme bozukluklarına sebep açabiliyor. Ekranın göze yakın olması durumunda mavi ışık ve UV ışınları göz rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Yüksek miktarda UV ve mavi ışık insan gözüne zarar verebilir. Göz doktorlarına göre konjonktiva ve kornea enfeksiyonuna sebep olabileceği gibi, katarakt oluşmasını tetikleyebiliyor ve hatta retina tabakasına zarar verebiliyor. Ve tüm bunların yanında sanal gerçeklik gözlüğünü kullandıktan sonra vücut tepki verebiliyor, mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetlere de yol açabiliyor. Ve bazı durumlarda, kullanıcı gerçek dünyada olduğunu unutup, yere düşebiliyor ya da farklı sakatlıklar yaşayabiliyor.

 Sanal Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Sanal gerçeklik, dünyada ve ülkemizde çoğu sektörde kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber sanal gerçeklik, çoğu alanda kullanılmaya başlamıştır. Peki, sanal gerçekliğin kullanım alanları nelerdir?

Pilotaj ve sağlık eğitimlerinde olası bir hatada büyük can ve mal kayıpları yaşanmaması için sanal gerçekliğe başvurulmaktadır. Eğer eğitimde simülasyon yerine gerçek uçaklar veya hastalar kullanılsaydı uçak düşebilir, veyahut hasta ölebilirdi.

Sanal gerçekliğin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar, hiç gitmedikleri veya gidemeyecekleri yerleri hiç zorlanmadan gezebiliyorlar. Farklı bir ülkedeki müzeleri, sokakları ve önemli yapıtları sanal gerçeklik sayesinde görebiliyorlar.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın