Seo Marketing Nasıl Yapılır?

Seo Marketing Nasıl Yapılır? Pazarlama, ürün odaklı olmaktan market ve müşteri odaklılığa doğru evrimleşeli yıllar geçti. Kurum ve kuruluşlar için sosyal medyayı kullanmak artık yalnızca başka bir market mecrasında aktif olmak değil bir varoluş meselesi haline geldi. Sosyal medyada yoksanız, şirketiniz nerdeyse yok artık. Şirketlerin ayakta kalabilmek için müşteri odaklı olmasının zorunlu hale gelmesi, pazarlama anlayışında pek çok değişimi de beraberinde getirdi.

Seo Marketing Nasıl Yapılır?

Seo Marketing Nasıl Yapılır?

Seo Marketing Nasıl Yapılır?

Akıllı işletmeler artık pazarlamanın sadece üretme ve ürettiği şeyi hedef kitleye ulaştırma olmadığını anlamış durumda. Hedef kitleyi anlamak markalar için müşterilerinin uzağında durup, araştırmalar ve tahminler doğrultusunda fikir yürütmekten ibaret değil, müşteri artık ürünü kendi tasarlıyor, kendinden bir şeyler katıyor. Ürünler sosyal medyanın “ben buradayım” demek için tasarlanmış yapısına uyum sağlamış durumda, ürün şirkete değil ne kadar hedef kitleye ait olabiliyorsa, potansiyel müşterilerini ne kadar anlayabiliyorsa o denli başarılı oluyor. Kısacası artık markaların müşterileri belirlediği değil, müşterilerin markaların kurallarını yazdığı bir çağ yaşıyoruz.

 Başarılı Sosyal Medya Pazarlaması

Bütünsel pazarlama stratejileri ile uyumlu olarak markanın mesajını iletmek için dijital mecraların kullanılmasını içeriyor. İnternet ve kullanılan tüm sosyal medya mecraları marka için reklam yeri olmaktan çok bir iş partneri olarak konumlandırılıyor. Ürün ve servisler 7/24 müşterilerin ulaşabileceği durumda olmak zorunda.

Eskiden sosyal medya işletmeler için, klasik yazılı ve görsel tanıtım içeriklerinin çevrimiçi yayınlanmasından ibaretti. Şimdi ise markalar için müşteriyi göz ününde tutmak, müşterisinin yakınında durmak, şikayetlerini ve önerilerini dinleyebilmek için muazzam bir fırsat alanı olarak kabul ediliyor. İnternet ve sosyal medyanın bizzat kullanıcıları ürün haline getirmesinin doğal bir sonucu olarak, sosyal medyadaki her bir kullanıcıya ait bilgi ve paylaşımın markalar için paha eden bir yanı var.

 Sosyal Medya İçin ROI (Yatırım Getirisi)

Markaların sosyal medya ile bir ilişkiler ağı içerisinde kendilerine yer bulması gerekiyor. Bu ilişkilerin dinamiklerini anlamak ve markayı o ilişkilerin bir parçası haline getirebilmek esnek pazarlama anlayışı ve müşteri odaklılığın teknolojiyi de içerisine alan bir karışımı ile mümkün. Bu durum insan etkileşiminin sosyal medya tabanlı pazarlama faaliyetleri için bir parametre olarak ölçülebilirliğini gündeme getiriyor. Normal yaşamda geçirilen zamanın, birlikte yapılan aktivitelerin ölçülmesi gibi, internet tabanlı tüm uygulamalarda kişilerin geçirdikleri zamanın ve kullanılan, aranılan kelimelerin ölçülmesi söz konusu hale geldi. Bu şekilde kurum ve işletmeler dijital ortamdaki yatırım getirisini ölçebiliyor.

 Yatırım getirisini ölçebilmek için iki yol var;

Müşterilere ait doğrudan (hatta kişiye özgü) verilerin izlenebilmesi; spesifik linkler, çerezler vs.

Satın alma sonrası takip; ürüne ait geribildirim, müşteri memnuniyeti anketi vs.

Yatırım getirisi (ROI) de dahil olmak üzere sosyal medya pazarlamasını iyi anlayabilmek için bilmeniz gereken sosyal medyanın işletmeler için sadece satıştan ibaret bir mecra olamayacağıdır. Sosyal medya bugün; müşteri servisi, marka algısını oluşturma, koruma ve tanıtmak için vazgeçilmez bir alan, marka sadakati ve güven oluşturabilmek potansiyel müşteriler ile bağ kurmak, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için bir araç ve hatta daha fazlasıdır.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın