Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir? İnternetin gelişmesi, kolay erişilebilmesi ve günümüzde hayatımıza artık daha çok girmiş olması insanlara fayda sağladığı gibi bir takım zararlı etkileri de olmuştur. Sosyal medya kullanımının artması insanların önüne geçemeyeceği ve gününün büyük bir bölümünü orda geçirerek sosyal medya bağımlısı olmaya başlamışlardır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

 Sosyal Medya Bağımlılığı

İnsanlar bunun farkında olsa da bunun bir bağımlılık olduğundan haberleri yoktur. Her çeşit bağımlılıkta olduğu gibi sosyal medya bağımlıları da bunu reddederler ve bağımlı olmadıklarını söylerler. Günlük sosyal medya kullanımı ortalama 30 dakika olmalıdır, 30 dakikanın çok üstünde ve belirli bir düzeniniz, sınırınız olmadan bunu her gün kullanıyor iseniz siz de sosyal medya bağımlısısınız demektir. Sosyal medyadan uzaklaşmadan ona bağımlı olduğunuzu ve gerektiğinden çok kullandığınızı fark edemezsiniz.

Sosyal medyanın ülke ve dünya genelindeki olaylardan haberdar olma ve doğru kullanıldığında sosyalleşmenize katkısı olduğu gibi bunun birçok zararı da mevcuttur. Aile ve gerçek hayattaki arkadaşlık ilişkilerinizde hasarlar oluşturabilecek düzeye gelebilir. Sosyal medyaya teknolojik aletlerden ulaşmamız dolayısıyla yüksek kullanımda baş ağrısı, görme bozuklukları gibi birçok fiziksel hastalığa da yol açabilmektedir.

 Sosyal Medya Bağımlılığı Tedavisi

Doktorların ve bilim adamlarının araştırmaları sonucu günlük olarak sosyal medyaya 30 dakikadan fazla bakılmaması gerekmektedir. Kullanacağınız süre hesaplı ve düzenli olmalıdır. Kullandığınız süreyi not etmeniz ve süre sınırına geldiğinizde çıkış yapmanız gerekmektedir. Telefonumuzdaki uygulamalardan gelen sosyal medya bildirimlerimizin sesini kısarak veya bildirimlerini engelleyerek ilk adımı atabilirsiniz.

Teknolojik aletlerden uzak kalarak sosyal hayatınıza biraz daha önem göstermeye çalışın. Spor aktiviteleri, arkadaş buluşmaları ve geziler bunlara en güzel ve yaşamınızda etki bırakacak örneklerdir. Normal bir günde sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı not ederek kullandığınız süreyi 30 dakika veya altına çekerek artan süreyi kendinize ayırarak sizi rahatlatacak aktiviteler yapabilirsiniz.

 Sosyalleşmek

İnsanlarla iletişim haline geçmek istediğinizde bunu sosyal medya üzerinden yazılı olarak gerçekleştirmek yerine bunu sözel olarak arayarak veya müsaitseniz yüz yüze buluşarak dile getirmeye özen göstermelisiniz.

Sosyal medyadan gelen mailleri kapatmak onları bir nebze de olsa unutmanıza ve gerçek hayatınıza odaklanmanıza yardımcı olabilir ve sizin bu bağımlılıktan kurtulmanızı sağlayabilir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın