Sosyal Medyada Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medyada Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır? Yaşadığımız çağ teknoloji ve bilişim çağı olmaktadır. Çağın bize getirdiği bir diğer yenilik ise sosyal medya olmaktadır.

Sosyal Medyada Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medyada Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medyada Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya olarak adlandırdığımız bu alan çeşitli sosyal medya hesaplarını kapsamaktadır. Ülke de beş kişiden en az üçünün bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Sosyal medya sanal bir platform olmasına karşın insanlar sosyalleşmek, duygu ve düşüncelerini paylaşmak, yeni insanlarla tanışmak,eğlenmek, iş bağlantıları kurmak ve bunun gibi daha birçok sebepten dolayı bir sosyal medya hesabı açma ihtiyacı hissetmektedirler.

Sosyal medyadaki kişisel bilgilerin saklanması

Sosyal medyaya kaydolmak için kişilerden çeşitli kişisel bilgiler istenmektedir. İlgili sosyal medya hesabına girilen bu bilgiler şirketlerin veri tabanında saklanmaktadır. İlgili hesap silinene kadar bilgiler tutulmaktadır. Kişiler ilgili sosyal medyanın işlevi doğrultusunda fotoğraf paylaşma, yazı paylaşma, konum paylaşma gibi etkinlikler yapmaktadır. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda paylaştığı içerikler sahip oldukları sosyal medya uygulamasının şirketinde saklanmaktadır. Şirketlerin kullanıcılardan aldığı bu içerikleri ne yaptığı ya da nasıl kullandığı konusunda kullanıcıya herhangi bir bilgi sunulmamaktadır. Kullanıcılar özel içeriklerinin ve bilgilerinin nasıl kullanıldığını bilmedikleri halde hala ilgili sosyal medya hesabını kullanmaya devam etmektedirler.

Sosyal medya hesaplarının erişim izni

Kullanıcıların telefonlarına yükledikleri her sosyal medya uygulamasının yükleme koşulları bulunmaktadır. Bu yükleme koşullarının içerisinde kullanıcıların telefonlarındaki çeşitli kişisel verilere erişim izni de bulunmaktadır. Bu erişim izni galeri, rehber, mesajlar ve gerekli pek çok erişim içermektedir. Kullanıcılar bu erişim izinlerinin çoğuna bakmaksızın ilgili sosyal medya uygulamasını kullanabilmek için kabul etmektedir. Farkında olmaksızın kullanıcılar, telefonlarında bulunan çeşitli fotoğraf, kişi, döküman ve daha farklı birçok veriye erişim izni vermektedir.

Sosyal medyanın kullanıcı dostu olarak görülmesi ve kullanıcıların veri güvenliğini tehlikeye atması birbiri ile çelişmektedir. Kullanıcıların bu konuda daha dikkatli olması ve bilgilenmesi gerekmektedir. Sosyal medya şirketlerinin,kullanıcıya güvenlik konu başlığı altında güvence vermesi ve verilerinin gizliliği, saklanması, mahremiyet alanlarında da güven verebilmesi gerekmektedir. Hızla büyüyen ve gelişmekte olan teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanılan bir çağda bulunulsa da teknolojinin getirdiği tehlikeler de beraberinde gelmektedir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın