Teknolojide Amerika Mı Japonya Mı?

Teknolojide Amerika Mı Japonya Mı? Dünyada teknoloji denilince ilk akla gelen Japonlardır ama bu bilgi araya, Amerika ürünleri, icatları girince değişir. Gelin beraber bunun neden değiştiğini, Japonya ve Amerika arasında ki farkı inceleyelim;

 Japonya:

Teknolojide Amerika Mı Japonya Mı?

Teknolojide Amerika Mı Japonya Mı?

Telefonlarda, televizyonlarda, ev aletlerinde bilindik dünyaca ünlü markaları vardır. Bunlara “Sony” gibi markaları örnek olarak verebiliriz. Bu bilindik markalar dünya çapında tanınan Japon markalarıdır. Bilindik markalarla kalmayıp ‘Kissinger’ adlı karşı tarafa güç ve basınç dalgaları gönderip bir öpüşme hissiyatı yaratan bir ürün geliştirmişlerdir. Bununla kalmayıp birçok alete imza atmışlardır fakat diğer ürünleri, gibi yine Dünya piyasasına sürmemişlerdir. Kendi içlerinde birçok markaya sahip olsalar bile Dünya piyasasına sürmeyi pek tercih etmiyorlar ve bizim de Japonların ürettikleri ne durumda sorumuz yanıtsız kalabiliyor.

 Amerika:

Gelecek olursak, Japonya’ya göre daha çok şirketleri olduğunu ve bunları içlerinde kullanmayı değil, daha çok Dünya piyasasına sürmeyi, tercih ettiklerini bilmeliyiz. Aslında Amerika en çok bu yönünden kazanıyor ve el üstünde tutuluyor. En bilindik olarak “Amazon, Facebook, Microsoft, Apple” gibi şirketler, Amerika’ya ait şirketlerdir ve Amerika’nın ülke olarak, bu bilindik şirketlerinden maddi kazancı çok büyüktür. Her sene bu uygulamalara güncelleme getirip, insanların tercihlerini göz önünde bulundurmayı asla unutmuyor ve bu da Amerika yeniliklerine git gide katkıda bulunuyor. Yaptıkları yenilikleri zamanımıza göre modernleştirebiliyorlar. Bu da aslında çağımızda olan en önemli kriterlerden biri. Daha çok yeniliklerini gençlerin kullandıklarını söyleyebiliriz. Onlar için genç demek yaptığı yeniliklerin daha çok yayılması demektir.

  Amerika mı Japonya mı?

Bu soruya gelecek olursak, bunun cevabı eskiden Japonya yenilikleri olabilirdi çünkü 2. Dünya savaşından sonra Japonya kendi içinde çok büyük gelişmeler, icatlar, ürünler ortaya koydu. Fakat bu durum yine de Japonya’nın yeniliklerini daha iyi yapamadı. Şuan da ise daha çok Dünya çapında bilinen teknoloji şirketleri ile öne çıkan Amerika’dır.

Japonya Amerika’ya göre dünyaca pek tanınamamıştır. İleri yenilikleri olsa bile bunları kendi içlerinde kullanmayı tercih ettikleri için bu sorunun cevabı Amerika’dır. Amerika güncelliğini koruyor ve her sene birinciliği almayı hak kazanıyor. Bu çalışmaları insanları etkiliyor ve en çok kullanılan Amerika’nın yenilikleri oluyor. Japonlar güncelliklerini koruyamadıkları için haliyle insanların bundan haberleri olmuyor ve daha ilgi çeken Amerika’nın yeniliklerini kullanmaya itiyor. Japon ürünleri zamanımız da hala kullanılmakta, ürünleri, icatları asla geri de kaldı diyemeyiz ve kendilerini geliştirmiyorlar diye bir şey de söz konusu değil fakat Amerika’nın yaptığı yenilikler kendini her zaman bir adım öne atıyor.

İleriki zamanlarda da Japonların ürettiği ve geliştirdikleri ürünleri Dünya piyasasına sürmeyi dört gözle bekleyen insanlar olduğunu söyleyebiliriz. Artık içlerinde saklamak yerine insanların hatta ve hatta Dünyanın bundan faydalanması geleceğimiz için çok yeni kapılar açabilir ve daha gelişmiş bir dünya olabiliriz.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın