Teknolojinin Gelişmesiyle Mıknatıs Gelecekte Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Teknolojinin Gelişmesiyle Mıknatıs Gelecekte Hangi Alanlarda Kullanılabilir? Öncelikler mıknatıs doğasında manyetik etkiye sahip olan ve iki adet kutbu bulunan bir materyaldir.

Bu materyal ana malzeme bakımından karbon ağırlıklıdır.

Teknolojinin Gelişmesiyle Mıknatıs Gelecekte Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Teknolojinin Gelişmesiyle Mıknatıs Gelecekte Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Teknolojinin Gelişmesiyle Mıknatıs Gelecekte Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 Mıknatıslar Günümüzde Nerelerde Kullanılır?

Mıknatıslar günümüzde pek çok alanlarda kullanılabilmektedir. Bu alanlara örnek verilecek olunursa araç hurda yerlerinde, süs eşyalarında, elektrikli motorlarda, araç kapı ve gövdelerinde ve benzeri gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Şuan ise günümüzde mıknatıs ile farklı bir malzeme geliştirilerek süper bir alaşım malzeme üretimi düşünülmektedir. Bu düşünce asıl olarak Türkiye’de ki yerli bir teknoloji firmasının araştırma geliştirme kısmında kullanılması düşünülmektedir. Araç kapı ve gövdesinde kullanılması bizleri şaşırtmamaktadır.

Mıknatısın bu gibi alanlarda kullanılması önemini ciddi derecede arttırmaktadır. Mıknatıslar aynı zamanda uzay teknolojisinde de büyük rol oynamaktadır. Ancak mıknatıs teknolojisindeki diğer gelişmeler, uzay yolculuğunu ve çalışmayı daha da kolaylaştırma potansiyeline sahiptir. Zaten enerji tasarrufu alanında gelecek vaat eden bir malzeme olan mıknatıslar, uzay araçlarının fırlatılmasını da iyileştirebilir, uzay gemilerinin oluşumunda uçmasına yardımcı olabilir ve insanları düşündüğümüzden daha hızlı marsa gönderebilir. Aslında bakıldığında tüm Dünya da bir mıknatıs. İç çekirdeğin aşırı ısısı, Dünya’nın dış çekirdeğinin erimiş demirinde konveksiyon akımları yaratır. Ütünün hareketi bir elektrik akımı yaratır ve bu da manyetik bir alan oluşturur. Dünyanın manyetik kutupları coğrafi kutuplarla yakından hizalı, ancak aslında zıttırlar. Çubuk mıknatısların ve pusula iğnelerinin kuzey kutupları coğrafi kuzey kutbuna doğru çekilir, çünkü aslında Dünya’nın manyetik güney kutbudur!

 Mıknatıs Ne Yapar?

Manyetik bir malzemenin atomlarının kendileri de küçük mıknatıstır. Manyetik atom grupları aynı yönde dizildiğinde, bunlara manyetik alan adı verilir. Birçok manyetik alan kendi kendine hizalanmış ise ortaya çıkan malzemenin manyetik alanı, bir mesafeden diğer malzemeleri etkileyecek kadar güçlüdür. Başka bir deyişle, bir mıknatıstır.

Bir sürekli mıknatıs kendi kalıcı manyetik alan taşır. İyi bir örnek, buzdolabı mıknatısı. Kalıcı mıknatıslar demir, nikel veya kobalt ile yapılabilir; bunlar hizalanan atomik “mıknatıslı” malzemelerdir. Demir, nikel ve kobalt gibi malzemeler manyetik malzemeler olarak adlandırılır ve bunlar aynı zamanda mıknatıslara da çekilir.

Hareket eden elektronlar ayrıca geçici bir manyetik alan oluşturabilir. Örneğin, bir pilin bir ucu diğer ucuna bir tel ile bağlıysa, elektronlar tel boyunca hareket eder ve bir manyetik alan oluşturur. Telin yanına bir pusula getirirseniz, bu alana yanıt olarak hareket edecektir.

 Mıknatıs İçin Hatırlanması Gereken Şeyler

​​​​-Kuzey kutupları coğrafi kuzeyi, güney kutupları coğrafi güneyi gösterir.

-Kutuplar gibi itici, kutupların aksine çeker.

-Manyetik kuvvetler yalnızca manyetik malzemeleri çeker.

-Manyetik kuvvetler belli bir mesafede etki eder.

-Bir mıknatısla temas halindeyken, manyetik bir malzeme mıknatıs görevi görür.

-İçinden elektrik akımı geçen bir tel bobini bir elektromıknatıs haline gelir.

Sonuç olarak mıknatıslar geçmişte, şuan ve gelecekte de her zaman oldukça önemli bir materyal olarak kalmış ve kalmaya da devam edecektir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın