Telefon Yazılımlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Mobil yazılım güvenliği telefonlar için çok önemli bir programdır. Ülkemizde ve dünyada telefon kullanma hızı giderek artmakta. İnsanlar işlerinin çoğunu telefon üzerinden yapıyorlar. Artık telefon kullanımı küçük yaşlara kadar düşmüştür. Bu nedenle telefon kullanımının yaygınlaşması beraberinde belli bir güvenlik uygulamasının olmasını gerektirmektedir.

Telefon Yazılımlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Telefon Yazılımlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Telefon Yazılımlarının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Akıllı telefon teknolojisi artık akıl alamaz boyutlara ulaşmaktadır. Bu da önemli güvenlik programlarının artması demektir. Bu anlamda mobil yazılım geliştirme programcılarına çok iş düşüyor. Programcılar bu uygulama geliştirme aşamasında, işlemci, pil gücü, kısıtlı bellek gibi işlemleri yapmalarının yanı sıra, telefon kullanıcılarının güvenlik özelliklerini de düşünmelidirler. Programcılar ayrıca mobil kullanıcıların veri girişlerinin güvenliğini de korumaya yönelik yazılım geliştirmelidirler. Kötü amaçlı yazılım ve virüslerin bulaşmaması için akıllı kartlara özel izin ve ayrıcalık gerektiren uygulamalar geliştirmeleri gerekir.

Güvenli Telefon Yazılım İçin Aşamalar

Güvenlik devamlılık isteyen hızlı bir süreçtir. Mobil uygulamaların güvenliğinden emin olmak için ve güvenliğin devamlılığı için güvenli yazılım sistemine mobil uygulamaların katılması gereklidir. Yazılım geliştirme sürecinde bazı aşamalar vardır. Doğru bir yazılım için bu aşamaların nasıl olduğu önemlidir. Planlama, tasarlama, analiz etme, kodlama ve kurulum aşamaları. Bunların dışında güvenli yazılım geliştirme aşamalarının uzantısı olarak, kodlama ve güvenlik analizi, risk analizi, tehdit algılama modeli, sızma testleri, yazılımcılara yönelik güvenlik eğitimleri, bu sürece dahi edilmelidir. Ayrıca mobil yazılım güvenliği açısından yazılım geliştiren programcı ve tasarımcılar saldırgan girişimlere karşı oluşabilecek açıklıkları ve tehdit saldırılarını belirlemeye yönelik uygulamalar geliştirmelidirler.

Güvenli Telefon Yazılımı Geliştirme Aşamasının Öncesi

Geliştirme aşamasından önce tasarlanan yazılımın bağımsız bir şirket tarafından incelenmesi gerekir. Güvenlik testlerinin planlanıp uygulamaya geçirilmesi, kaynak kodlarının kontrol ünün sağlanması, güvenlik sızıntılarına karşı analiz edilmesi gerekir. Yazılım geliştirme dillerinde belli bir erişim kısıtlama özelliği oluşturulmalıdır. Değiştirilmesinin tehlikeli olduğu değişkenlerin sabit olmasını sağlayan program geliştirilmeli. Erişim kontrolleri değerlendirilmelidir. Sonuç olarak mobil yazılım sürekli değişen bir uygulamadır ve sürekli saldırgan yazılımlar uygulamadaki açıklar için savaşırlar. Sürekli yeni saldırı yazılımları oluşur. Bu nedenle sistem ve uygulamaların güvenlik sistemini en üst seviyeye taşıması gereklidir.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın