Ücretsiz Yazılımları Kullanarak Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Yeni bir bilgisayar satın aldınız ve bilgisayarınızı ilk aldığınızdaki performansına hayran kaldığımızı hatırlıyoruz değil mi?

Fakat bilgisayarınız satın aldığınız ilk günlerinde sergilediği performansı ilerleyen aylar ve yıllarda sizlere sergileyemiyor. Adeta ilk çalıştığı hızın yarısında bir performans gösteriyor. Yeni ve modern bir bilgisayar elde etmek, bilgisayarınızın ilk satın aldığınızdaki günlerine dönebilmek için teknik servislere bilgisayarınızın bakımına para ödemek için istekli olmadığımızı biliyoruz. Sahip olduğunuz bilgisayarınızı hızlandırmak için yeni yollar aramanız gerekecektir. Şanslısınız ki, bir kuruş harcamadan bilgisayarınızın performansınız artırmak için yapabileceğiniz bir şeyler var.

Windows makineleri, sabit disk ve diğer yazılımlar ile ilgili sorunlar nedeniyle zamanla yavaşlamakta olduğu bilinir. Ve en iyi ve en yeni donanıma sahip olmayan eski bir bilgisayarınıza varsa, bu sorunu daha da kötüleştirmektedir. Eğer işleri hızlandırmak için hazırsanız, bu ücretsiz araçlar sizin için fark yaratabilir.

Ücretsiz Yazılımları Kullanarak Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

1-Kötü Amaçlı Yazılım Sorunları

Ücretsiz Yazılımları Kullanarak Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

Ücretsiz Yazılımları Kullanarak Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırabilirsiniz?

 İlk olarak, bilgisayarınızda uçtan uca kötü amaçlı yazılımlardan temizlemek etkin bir hız artışı sağlayacaktır. Bu süreç biraz zaman alabilir ama sonunda elde edeceğiniz performansına değeceğini düşünüyoruz. Virüsten koruma yazılımınız varsa kötü amaçlı yazılımları bulmak ve kaldırmak için tam bir tarama çalıştırın. Fakat anti virüs yazılımınız herhangi bir nedenden dolayı çalışmıyorsa, kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldırmak için bu ücretsiz araçları deneyebilirsiniz.

Öncelikle Malwarebytes (https://www.malwarebytes.com/) isimli anti malware programının ücretsiz sürümünü indirin. Kötü amaçlı yazılımdan kurtulmak için programı çalıştırın. Tam tarama gerçekleştirerek bilgisayar temizliğine başlayın.

Bilgisayarınızın performansını artırmak için tüm kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için bir sonraki ücretsiz araç Spybot Search & Destroy (https://www.safer-networking.org) . Bunu indirin ve bulduğu kötü amaçlı yazılımı kaldırın.

Son olarak, tüm rootkit’leri kaldırmak için ücretsiz Sophos Rootkit Kaldırma Kitini (https://www.sophos.com/en-us/products/free-tools/sophos-anti-rootkit.aspx)  indirin ve kullanın. Rootkits, bilgisayar korsanlarının sizin izniniz veya bilginiz olmadan bilgisayarınıza yönetimsel erişimini sağlayan kötü amaçlı yazılımlardır. Bilgisayar korsanları cihazınızı uzaktan kontrol etmek için kullanabilirler.

2-İstenmeyen Programlar

Bir önceki adımda bilgisayarınızda bulunan herhangi bir kötü amaçlı yazılımın nasıl kaldırılacağı ile ilgili ücretsiz yazılımlar önermiştik. Kötü amaçlı yazılımlar tamamen kaldırıldıktan sonra, bir sonraki adım, ihtiyaç duymadığınız programları bilgisayarınızdan kaldırmak olmalıdır.

Bu programları Windows’un Program Ekle / Kaldır bölümünden kaldırabilirsiniz, ancak programların tüm izlerinden kurtulmak istiyorsanız, ücretsiz araç Geek Uninstaller’ı (https://geekuninstaller.com/ ) kullanabilirsiniz . Bu program, programların bilgisayarınızda bıraktığı tüm izleri ve Windows’un Program Ekle/Kaldır aracı tarafından bırakılan izleri bile kaldıracaktır.

3-Otomatik Başlayan Programları Engelleyin

Bilgisayarınızı her başlattığınızda bazı programlar otomatik olarak başlar. Fakat ihtiyacınız olan bunlardan belkide yalnızca birkaç tanesi olabilir. Tüm bu gereksiz programların aynı anda çalışması bilgisayarınızda önemli bir performans kaybına neden olmaktadır. Bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik çalışan uygulamaları ve yardımcı programları kaldırdığınızda ise önemli bir performans artışı elde edeceksiniz.

Bu programları başlangıçta yüklemeden kolayca durdurabileceğiniz ücretsiz bir araç Autoruns’u (https://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx ) kullanabilirsiniz. Bu programı indirip çalıştırdığınızda, başlangıç ​ta çalışan uygulamaların bir listesini ekrana getirecektir. Tek yapmanız gereken, Windows’u başlattığınızda başlamasına gerek olmayan programların işaretini kaldırmaktır.

Kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz araç ise Startup Delayer (https://www.r2.com.au/page/products/show/startup-delayer/) . Bu araç sadece belirli programların otomatik olarak yüklenmesini durdurmanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bazı programların başlatılmasını geciktirme seçeneği sunar, böylece hepsi aynı anda çalışmazlar. Startup Delayer yüklendikten ve çalıştırıldıktan sonra, başlangıç ​​programlarını “Normal Başlangıç” veya “Gecikmeli Başlatma” bölümlerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

4-Önemsiz Dosyalardan Kurtulun!

Son adım olarak, bilgisayarınızda saklanan gereksiz dosyaları veya çoğaltılmış dosyaları bulmak ve kaldırmak performans artışı sağlayacaktır. Iolo System Mechanic (http://www.iolo.com/products/system-mechanic/)  gibi programlar, sisteminizde aşağıda belirttiğimiz sorunlara neden olacak önlemler getirecektir.

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa, yeni bir bilgisayar satın almanız gerekmez. Yeni bir donanım satın almanız veya eklemeniz gerekmez.  Bu ücretsiz araçlardan bazılarıyla ve biraz da bakımla, bilgisayarınızı ücretsiz olarak  hızlı ve verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın