Whatsapp Sohbet Şifreleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp Sohbet Şifreleme Nasıl Yapılır? Günümüzde güvenlik önemli bir açık haline geldi. Bireysel konuşmaların istenmeyen insanların eline geçmesi oldukça kolaylaştı maalesef. Telefon karıştırılarak ya da telefona gönderilen basit bir şarkı, fotoğraf, video linki ile telefona sızarak bütün bilgilere ve konuşmalara sızmak artık herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey haline geldi. Yani çocuk oyuncağı. Bütün bunlar sonunda kişi hiç istemediği sonuçlar ile karşılaşabiliyor ne yazık ki.

Whatsapp Sohbet Şifreleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp Sohbet Şifreleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp Sohbet Şifreleme Nasıl Yapılır?

Kimsenin bilmesini istemediği özel sayılabilen konuşmalar, mahrem fotoğraflar, ses kayıtları ve videoların ortaya çıkması veya istenmeyen bir insan tarafından görülmesi hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bu her ne kadar suç da olsa çok da caydırıcı bir durum söz konusu olmadığından dolayı bireyin kendini ve sohbet kutularını bu tür durumlardan koruması ve buna yönelik hamle yapması herkes için en olası önlemdir. Böyle bir durumun yaşanmaması için birçok güvenlik uygulaması söz konusu. Bunlardan bir tanesi de Whatsapp uygulamasının kullanıcılarına sunduğu sohbet şifreleme özelliği diyebiliriz.

 Whatsapp Karşılıklı Sohbet Şifreleme Özelliği Nedir?

Whatsapp karşılıklı sohbet şifreleme özelliği, whatsapp şirketinin kullanıcılarının sohbet güvenliğini sağlamak için geliştirdiği ve güncelleme yolu ile telefonlara gönderdiği yeni bir uygulama güncellemesi denebilir. Karşılıklı kullanıcılar bu yeni olan özelliği aktive ettikten sonra artık konuşma sayfasına tıkladıklarında karşılarına öncelikle bir şifre geldiğini göreceklerdir ve konuşma sayfasına ancak bu şifreyi girdikten sonra ulaşabileceklerdir. Bu da çoğu kullanıcı için yeterli sayılabilecek bir önlemdir.

Bu anlamda bu yeni güvenlik uygulaması kullanıcılardan oldukça fazla olumlu geri dönüt aldı. Bu sayede artık güvenli bir şekilde konuşma, görüntü ve videoları saklayabildiklerini belirten kullanıcılar, bu yeni özelliği kullanmaya başladıklarından beri içlerinin daha rahat olduğunu ve bu yeni güncellemeden oldukça memnun kaldıklarını belirttiler.

 Peki Bu Whatsapp Karşılıklı Sohbet Şifreleme Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Güncelleme geldiğinde App Store ve Google Play Store üzerinden de belirttikleri gibi bu işlem aslında oldukça kolay. Hiçbir zahmet gerektirmeden aktif edilebilen bu özellik için sadece sohbetlerini karşılıklı olarak şifrelemek isteyen iki kullanıcının yan yana gelmesi yeterli. Öncellikle iki kullanıcının da kendi telefonlarını açıp Whatsapp uygulamasına girmeleri gerekmektedir. Daha sonra sohbetlerine şifre koymak istedikleri kişinin sohbetine girip kişi bilgisine tıklamaları gerekmektedir. Bunun için de üst tarafta o kullanıcının telefonda kayıtlı olan isminin üzerine tıklamaları gereklidir. Daha sonra biraz aşağı indikleri zaman “süreli mesajlar” kutucuğunun altında yazan karşılıklı “şifreleme” kutucuğunu göreceklerdir.

Daha sonra iki kullanıcı da buraya tıklamalıdır. Tıkladıktan sonra kullanıcılardan bir tanesi sayfanın en alt kısmında bulunan ve üstünde kamera olan mavi renkteki “kodu tara” butonuna tıklamalıdır. Kamera açıldıktan sonra diğer kullanıcının telefonunda hala açık olan kare kodu okutmalıdır. Karşılıklı şifre belirledikten sonra bu özellik artık kullanıma açık hale gelmiş olacaktır.

error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar (Yok)

Bir Yanıt Bırakın